Tieto krajiny zaviedli 4-dňový PRACOVNÝ TÝŽDEŇ! Pozrite sa, ako sa darí ich zamestnancom a firmám

Foto: freepik.com
Reklama

​Štvor­dňový pracovný týždeň získava celosvetovú pozornosť a čoraz väčšie množstvo krajín experimentuje s jeho implementáciou a rôznymi formami. Niektoré umožňujú komprimovaný pracovný týždeň s dlhšími pracovnými dňami, zatiaľ čo iné (ako Austrália a Spojené kráľovstvo) testovali modely so zachovaním plného platu.

Programy sa líšia podľa povolaní a legislatívnych podmienok. Zo súhrnného portálu o skrátenej pracovnej dobe 4DayWeek.io sme vybrali najväčšie zaujímavosti krajín, ktoré experimentujú so 4-dňovým pracovným týždňom.

Kratší pracovný týždeň či zhutnený pracovný čas:

VÝHODY:

  • uspokojivejší work-life balans (rovnováha medzi prácou a súkromím)
  • šetrenie na energiách (v niektorých sektoroch) a doprave do zamestnania
  • flexibilita pri organizácii práce a väčšia efektivita a produktivita práce
  • väčšia flexibilita individuálnych potrieb a spokojnosť zamestnancov
  • nižšia fluktuácia zamestnancov

NEVÝHODY:

  • zvýšené nároky na pracovnú záťaž
  • zložitejšia organizácia práce
  • potenciálne vstupné náklady
  • možné problémy s komunikáciou a dostupnosťou

Rakúsko

Hoci oficiálne neimplementovalo 4-dňový systém, priemerný pracovný čas je približne 35,5 hodín týždenne, čo je jeden z najkratších na svete. Podľa legislatívy tiež nesmie týždenný pracovný čas presiahnuť 60 hodín (s výnimkou niekoľkým zamestnaní).

Flexibilita v pracovnom čase je v Rakúsku široko akceptovaná a zamestnanci majú nárok na 25 dní dovolenky ročne pri 5-dňovom pracovnom týždni.

Belgicko

Od februára 2022 majú zamestnanci možnosť zvoliť si medzi 4-dňovým a 5-dňovým pracovným týždňom.​ Pri 4-dňovom modeli pracujú 10 hodín denne bez zníženia celkového týždenného pracovného času.​

Dánsko

Priemerný pracovný týždeň trvá približne 33 hodín a taktiež ide o jeden z najkratších na svete.

Flexibilné pracovné podmienky umožňujú skrátený pracovný týždeň a zamestnanci môžu pracovať 4 dni v týždni na základe dohody so zamestnávateľom.​

Foto: freepik.com

Fínsko

Diskusie o zavedení 4-dňového pracovného týždňa prebiehajú na politickej úrovni.​ Cieľom je zlepšiť rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom.​ Zatiaľ neboli implementované konkrétne pilotné programy.​

Fínsko je známe svojím progresívnym prístupom k pracovným podmienkam.​

Francúzsko

Už v roku 2000 zaviedlo 35-hodinový pracovný týždeň, jeden z najkratších na svete. Niektoré spoločnosti skúmajú možnosti 4-dňového pracovného týždňa.​

Diskusie o ďalšom skrátení pracovného času pokračujú.​

Nemecko

Odborové zväzy navrhujú pilotné programy pre 4-dňový pracovný týždeň.​ Cieľom je znížiť nezamestnanosť a zlepšiť pracovné podmienky.​

Diskusie prebiehajú medzi zamestnávateľmi a zamestnancami.​ Zatiaľ neboli implementované celonárodné programy.​

Portugalsko

V Portugalsku začal v júni 2023 vládny experiment so 4-dňovým pracovným týždňom, ktorý zahŕňal 41 firiem a viac ako 1 000 zamestnancov. Výsledky ukázali zlepšenie duševného zdravia, rovnováhy medzi pracovným a osobným životom a vyššiu spokojnosť zamestnancov.

Firmy pritom nezaznamenali pokles výnosov, experiment bol teda úspešný a podporený 95 % zúčastnených firiem.

Škótsko

V Škótsku vláda v septembri 2023 spustila pilotný program 4-dňového pracovného týždňa s plnou mzdou pre verejný sektor. Cieľom je testovať tento model a, ak bude úspešný, inšpirovať aj súkromný sektor.

Okrem toho vláda pridelila 10 miliónov libier na podporu firiem zapojených do tohto experimentu.

Španielsko

V Španielsku vláda v roku 2021 spustila 3-ročný projekt so 4-dňovým pracovným týždňom, do ktorého sa zapojilo približne 200 firiem a tisíce zamestnancov. Išlo o 32 hodín týždenne bez zníženia mzdy.

V prvom roku vláda hradila firmám 100 % nákladov s experimentom, v druhom 50 % a v poslednom roku 33 %.

Španielsko tiež zaručuje zamestnancom aspoň 30 dní voľna ročne, z čoho 14 je platených.

praca-office
Foto: pixabay.com

Švédsko

V Švédsku sa v júni 2024 začal pilotný program 4-dňového pracovného týždňa. Predchádzajúci experiment v Göteborgu ukázal zlepšenie zdravia a produktivity, ale aj finančné výzvy, ktoré viedli k jeho predčasnému ukončeniu.

Niektoré švédske firmy ako Seably a Sandqvist Bags už úspešne implementovali skrátený týždeň a zaznamenali zlepšenie spokojnosti zamestnancov a vyššiu produktivitu.

Švajčiarsko

Vo Švajčiarsku v roku 2024 spustili pilotný program 4-dňového pracovného týždňa, ktorý bude skúmať jeho výhody a realizovateľnosť.

Švajčiarsko má štvrtý najkratší pracovný týždeň na svete (34,6 hodiny) a viaceré firmy prejavili záujem o tento experiment.

Británia

V Spojenom kráľovstve sa v rokoch 2022 až 2023 uskutočnil najväčší pilotný program 4-dňového pracovného týždňa, do ktorého sa zapojilo 70 firiem. Výsledky ukázali, že 92 % firiem pokračovalo v tomto modeli aj po skončení experimentu, pričom produktivita a výkonnosť firiem narástli, ako aj spokojnosť zamestnancov.

Island

Island je jedným z lídrov v 4-dňovom pracovnom týždni. Medzi rokmi 2015 – 2019 uskutočnila jednu z najväčších pilotných štúdií s 2 500 účastníkmi bez zníženia platu.

Výsledky boli mimoriadne úspešné, čo viedlo k výraznému skráteniu pracovného času – dnes až 90 % populácie využíva skrátené hodiny alebo iné flexibilné pracovné modely. Bežný pracovný čas sa znížil z 40 na približne 35 hodín týždenne.

S firemným a legislatívnym krátením pracovného týždňa experimentujú aj Brazília, USA, Kanada, Austrália či Spojené arabské emiráty.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia