WHO varuje pred ďalšou pandémiou. Svet na ňu nie je pripravený

Ilustračná fotografia. Zdroj: FREEPIK/freepik
Reklama

Posledné roky boli plné výziev v oblasti verejného zdravia. Minulý rok šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhan Ghebreyesuss vyhlásil ukončenie núdzového stavu pre pandémiu COVID-19. Svet však nie je pripravený na ďalšiu, hovorí.

Viacero krajín v súčasnosti sužujú vojny a ozbrojené konflikty. Práve tamojšie podmienky spojené s nedostatočnou zdravotnou starostlivosťou bývajú počiatkom šírenia najrôznejších ochorení. Odborníci zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) majú obavy.

Zdravie bez mieru je nemožné

Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus uviedol, že „bez mieru nie je zdravie a bez zdravia nemôže byť mier.“ Tvrdí, že neistota, chudoba a nedostatočný prístup k čistej vode a hygiene rozdúchali šírenie infekčných chorôb v mnohých krajinách. Znepokojujúce je podľa neho oživenie cholery s rekordným počtom viac ako 40 ohnísk po celom svete, píše tn.nova.cz.

Jedným z najväčších ohnísk cholery je aktuálne Sudán. Konflikt v krajine bráni tomu, aby sa ochorenie podarilo dostať pod kontrolu. Odborníci preto nevylučujú, že by tak svet mohol v budúcnosti čeliť ďalšej pandémii. V pripravenosti na takúto udalosť zostávajú medzery, vysvetľuje Ghebreyesus.

Podľa šéfa WHO je rok 2024 vhodný na vyriešenie prevencie a ochrany svetovej populácie, preto vlády rokujú o prvej globálnej dohode na ochranu krajín a sveta pred pandemickou hrozbou.

„Som si istý, že každý sa ku mne pridá v nádeji, že Nový rok prinesie mier, zdravie a prosperitu všetkým ľuďom na celom svete,“ dodáva Ghebreyesus.

Aké sú príznaky cholery?

Cholera je akútným infekčným ochorením, ktoré sa prejavuje v prípade, keď človek skonzumuje jedlo alebo sa napije vody kontaminovanými baktériou Vibrio cholerae. Postihuje milióny ľudí aj v rozvojových krajinách.

Podľa WHO sa na celom svete každý rok cholerou nakazia 1,3 až 4 milióny ľudí, čo vedie k 95-tisíc úmrtiam, informuje portál startitup.sk.

Infekcia často prebieha bez príznakov, no niekedy môže byť závažná. Má však krátku inkubačnú dobu, po ktorej nastupujú zdravotné ťažkosti ako hnačka a vracanie. Následne sa rýchlo dostaví dehydratácia človeka, ktorá ho ohrozuje na živote. Bez rýchlej poskytnutej liečby môže dôjsť k smrti.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia