Poskytnutie údajov o pôvode koronavírusu pomôže podľa WHO predísť budúcim epidémiám a pandémiám. Peking však vyhlásil, že všetky informácie o covide-19 už zdieľal a nič ďalšie nezatajuje.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyzvala Peking, aby zdieľal dáta o pôvode koronavírusu. Prvýkrát sa objavil pred piatimi rokmi vo Wu-chane v strednej Číne, než vyústil do svetovej pandémie, informuje server Politico.
„Naďalej vyzývame Čínu, aby zdieľala dáta a prístup, aby sme pochopili pôvod covidu-19. Je to morálny a vedecký imperatív,“ uviedla WHO v pondelkovom vyhlásení.
Ohľadom zdroja vírusu, ktorý si podľa odhadov vyžiadal viac ako sedem miliónov obetí, ochromil systémy zdravotnej starostlivosti a triasol globálnou ekonomikou, zostáva mnoho otázok. Niektorí odborníci tvrdia, že hľadanie odpovedí na pôvod pandémie sťažuje nedostatočná transparentnosť Číny, uviedla CNN.
„Bez transparentnosti, zdieľania a spolupráce medzi krajinami nemôže svet adekvátne predchádzať budúcim epidémiám a pandémiám a pripraviť sa na ne,“ napísala WHO. Svetová zdravotnícka organizácia zároveň v správe vyjadrila sústrasť obetiam koronavírusu a poďakovala zdravotníkom.
Čínske ministerstvo zahraničia na výzvu WHO odpovedalo na utorkovej tlačovej konferencii. Uviedlo, že Peking zdieľal informácie o covide-19 bez toho, aby čokoľvek zadržiaval.
„Pred piatimi rokmi Čína okamžite zdieľala informácie o epidémii a sekvencii vírusového génu s WHO a medzinárodným spoločenstvom. Bez toho, aby sme čokoľvek tajili, podelili sme sa o naše skúsenosti s prevenciou, kontrolou a liečbou, čím sme veľmi prispeli k práci medzinárodného spoločenstva v boji proti pandémii,“ vyhlásil Peking.
Pôvod koronavírusu
O pôvode pandémie vedú odborníci aj politici spory. Okrem WHO obviňujú Čínu z odopretia prístupu k údajom aj Spojené štáty a ďalšie západné krajiny. Peking obvinenia opakovane popiera.
Server Politico však podotkol, že Čína potlačila domáce spravodajstvo a zaviedla kontrolu vedeckého výskumu o pôvode vírusu. Okrem toho v roku 2021 spočiatku blokovala vstup tímu WHO do Wu-chanu. Expedícia nakoniec do Číny dorazila, ale čelila prísnej štátnej kontrole. Čínski predstavitelia tiež naznačili, že choroba mohla pochádzať zo zahraničia.
Podľa spoločnej štúdie vedcov z Číny a Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa vírus preniesol na človeka pravdepodobne zo zvierat, a to prostredníctvom obchodu s divoko žijúcimi druhmi.
Americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) v marci 2023 naopak potvrdil, že sa prikláňa k teórii, že pandémiu pravdepodobne spôsobil únik z čínskeho laboratória vo Wu-chane. Priamy dôkaz o incidente v laboratóriu však americké tajné služby nenašli, podotkla ČTK. Čína sa vtedy proti vyhláseniu ohradila a označila ho za „nevierohodné“.