Najväčším zdrojom stresu pre Slovákov a Slovenky v súvislosti s cestovaním je obava zo straty batožiny, ktorú uviedlo 34 % respondentov.
Medzi ďalšie stresujúce faktory patria:
- snaha nájsť najlacnejšiu letenku (31 %),
- obavy ohľadom zabezpečenia návratu domov pri zrušení letu (28 %),
- strach z nedostatočnej alebo žiadnej refundácie v prípade zrušeného letu (28 %).
Pokles mohlo spôsobiť aj rastúce povedomie rastúcim povedomím o rôznych kompenzačných službách pri zrušených letoch.
S cieľom minimalizovať stres spojený s cestovaním prijímajú Slováci rôzne preventívne opatrenia. Až 40 % respondentov si dôkladne preveruje všetky detaily svojej cesty, vyplýva z dát letenkovej spoločnosti kiwi.com.
Časté problémy s pasom
Kontrolu odporúča aj hovorkyňa Letiska M. R. Štefánika Veronika Demovičová: „Neraz sa stáva, že cestujúcemu nie je umožnený nástup do lietadla, lebo má exspirovaný pas, napríklad aj deťom, ktoré majú cestovný doklad vydaný s platnosťou iba na dva roky. Preto odporúčam, aby si cestujúci pred letom dôsledne skontrolovali všetky cestovné doklady, aby sa im nestalo, že z vytúženej dovolenky nakoniec nič nebude.”
Viac ako 1/3 si plánuje dlhšie časy na prestupy medzi letmi, aby sa vyhli komplikáciám. Takmer 1/3 má so sebou pre istotu hotovosť alebo dostatočný limit na kreditnej karte.
Rozcestovaný národ
Slováci (vo veku 18 až 37 rokov) sa v najnovšom globálnom prieskume ukázali ako národ s čoraz väčšou tendenciou cestovať aj v čase ekonomického nedostatku. Zo šiestich sledovaných krajín (+Česko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko a Španielsko) chcú tento rok do zahraničia lietať najviac – minimálne 2-krát.
Podľa rezervácií leteniek na leto sa Slováci a Slovenky okrem tradičných TOP 3 dovolenkových krajín – Taliansko, Španielsko a Grécko, chystajú vo veľkom aj do Chorvátska, Bulharska, na Maltu či Cyprus.
Pri hľadaní cenovo výhodných leteniek využívajú našinci rôzne stratégie, najmä:
- rezerváciu s predstihom (48 %),
- porovnávače cien (44 %),
- časovú flexibilitu (25 %).