Keď sa mladá fotografka z Talianska Gaia Dominiciová v roku 2014 vydala na cestu do Kene s cieľom zachytiť život tradičného kmeňa Masajov, ani vo sne by jej nenapadlo, že sa nevráti len so sériou fotografií, ale aj s novým životným osudom. Z plánovanej pracovnej misie sa stalo životné dobrodružstvo, ktoré ju navždy vytrhlo z európskej reality a vtiahlo do sveta, kde sa žije bez elektriny, tečúcej vody a komfortu, na ktorý bola dovtedy zvyknutá.
Mala len niečo vyše dvadsať, keď sa vybrala na juhozápad Kene, na územie medzi majestátnym Kilimandžárom a vrchom Mount Kenya. V tom čase bola čerstvou absolventkou štúdia fotožurnalistiky a túžila zachytiť život jednej z posledných afrických etnických skupín, ktorá sa aj napriek silným moderným vplyvom snaží zachovať si tradičný spôsob života.
Zdroj: X/L’Assedio
Masajovia žijú v uzavretých dedinách obohnaných tŕňovým plotom, kde obývajú jednoduché príbytky z blata, vetiev a hnoja. Hoci panujú vysoké teploty, ich obydlia ponúkajú prirodzený chládok. Kmeň je silne patriarchálny – muži sa starajú o ochranu dediny a pasú dobytok, zatiaľ čo ženy nesú zodpovednosť za výchovu detí a chod domácnosti. Píše Medium.cz.
Počas svojho pobytu v masajskej dedine si Gaia čoskoro všimla jedného z miestnych bojovníkov. Okamžite ju zaujal svojou výškou a štíhlou postavou – výraznými črtami, ktoré sú pre mužov z tohto kmeňa typické. No nebol to len výzor, čo v nej prebudilo sympatie. Bol to najmä jeho záujem pomôcť jej, keď sa ako cudzinka musela vyrovnávať s úplne iným životným štýlom. Jeho láskavosť a ochota ju hlboko oslovili.

Z priateľstva sa čoskoro stalo hlboké citové puto, ktoré prekonávalo jazykové i kultúrne bariéry. Gaia sa postupne učila jazyk svojho partnera a snažila sa porozumieť jeho svetu. Po niekoľkých rokoch ich vzťah spečatili oficiálne – v roku 2018 si povedali áno na radnici v Nairobi. Na svadbu prišli aj Gaini adoptívni rodičia, ktorí ju vychovávali od narodenia.
Po sobáši sa rozhodla opustiť svoj život v Európe a presťahovala sa do manželovej dediny, kde ich nový domov tvorí tradičný príbytok bez elektriny a vody. Najbližšia studňa je vzdialená päť kilometrov a všetky potreby si musia zabezpečovať ručne. Napriek tomu si tento jednoduchý a komunitne založený spôsob života obľúbila.

Vďaka srdečnému prijatiu zo strany kmeňa sa rýchlo začlenila. Dali jej dokonca nové meno – Naramatisho, čo v preklade znamená osoba, na ktorú je spoľahnutie. Rovnako aj ich dcérka Lily Rose dostala masajské meno Naresiai, ktoré znamená Bohatá.
Gaia však nie je jedinou Európankou, ktorá podľahla kúzlu afrického bojovníka. Už v 80. rokoch si podobným príbehom prešla švajčiarska žena Corinne Hofmannová.

Aj ona sa zamilovala do muža z kenského kmeňa Samburov, za ktorým sa neskôr presťahovala a istý čas žila uprostred divočiny. Jej manželstvo však nevydržalo – narazilo na ťažké kultúrne rozdiely a nezmieriteľné nezhody.

Hofmannová sa napokon rozhodla vrátiť do Európy a o svojom nevšednom osude napísala bestseller Biela Masajka, ktorý neskôr poslúžil ako predloha pre úspešný film.
Na rozdiel od tohto príbehu Gaia Dominiciová zotrvala. Napriek obrovskej životnej zmene a častým predsudkom zo strany verejnosti si dokázala vybudovať harmonický vzťah. Vďaka tolerancii, vzájomnej láske a rešpektu jej manželstvo s masajským bojovníkom Ntoiyaiom Korutom naďalej trvá. Aj keď čelí kritike a nepochopeniu zo strany niektorých ľudí, ich spoločný život sa tým nenecháva narušiť. Zdá sa, že našla niečo, čo v civilizovanom svete chýbalo – hlboké ľudské spojenie, zmysel a pokoj.