Slovenský a českí astrofotografi spojili sily, aby svetu predstavili jeden z najmenej známych meteorických rojov – Kappa-Cygnidy. Výsledkom ich práce je unikátna snímka, ktorá vznikala takmer celé desaťročie.
Zatiaľ čo každoročné Perzeidy pútajú pozornosť médií i verejnosti, len málokto vie, že augustová obloha ponúka aj iné, o to vzácnejšie nebeské divadlá. Príkladom je meteorický roj Kappa-Cygnid, ktorému sa venovali astrofotografi Petr Horálek, Josef Kujal a Tomáš Slovinský. Ich spoločný projekt vyústil do výnimočnej fotografie, ktorá vzišla z dlhodobého časozberného pozorovania trvajúceho dvanásť rokov. Informuje portál iDnes.
Trpezlivosť pod nočnou oblohou
Zachytiť Kappa-Cygnidy nie je jednoduché. Na rozdiel od dramatických a početných Perzeíd ide o roj s nízkou frekvenciou výskytu meteorov. Ich pôsobenie je navyše nenápadné – pohybujú sa pomaly a často nevzbudia pozornosť bežného pozorovateľa. Práve preto sa fotografovanie tohto roja nezaobíde bez extrémnej trpezlivosti.
Horálek, Kujal a Slovinský pozorovali nočnú oblohu počas 51 nocí v priebehu 12 rokov. Najviac snímok pochádza z gréckej Kréty, kde v roku 2021 roj zaznamenal neobvyklé zosilnenie aktivity. Okrem toho sa fotografovalo aj v tmavých lokalitách ako Sečská priehrada v Česku, Park tmavej oblohy Poloniny na Slovensku či ostrov Hvar v Chorvátsku.
Pozorovania však museli viackrát prerušiť – v rokoch 2014, 2017, 2019, 2022 a 2025 boli podmienky nevhodné kvôli svitu Mesiaca. Napriek tomu vznikla mozaika zachytávajúca viac než 60 meteorov, ktoré by inak zanikli v tichu nočného vesmíru.
Roj, ktorý nepoznáte – no možno ste ho už videli
Na výslednej snímke sa nachádza roj, ktorý je bežnému oku takmer neviditeľný – Kappa-Cygnidy. Mnohí si ich môžu ľahko pomýliť s Perzeidami, ktoré vrcholia len pár dní pred nimi. Rozdiel však spočíva v ich rýchlosti a výnimočnej pomalosti pohybu, vďaka čomu zanechávajú na oblohe dlhé svetelné stopy.
„Ak ste niekedy pozorovali Perzeidy, je veľmi pravdepodobné, že ste videli aj nejaký meteor z Kappa-Cygnid, len ste o tom nevedeli,“ vysvetľuje Petr Horálek.

Astrofotograf, ktorý dostal meno medzi hviezdy
Petr Horálek dnes patrí medzi najuznávanejších fotografov nočnej oblohy. Viac než 40 jeho snímok publikovala NASA ako Astronomický snímok dňa. Je po ňom dokonca pomenovaná planetka – 6822 Horálek. Začiatky však nemal jednoduché: zanechal prácu na hvezdárni, predal všetko a vycestoval na Nový Zéland, kde nafotil svoju prvú snímku, ktorá zaujala svet – výhľad na Mliečnu dráhu s jasným červeným žiarením vzduchu (tzv. airglow).
Dnes má za sebou fotografovanie aj v observatóriách v Čile či na Islande a ako ambasádor Európskeho južného observatória popularizuje vedu medzi verejnosťou.
Meteorické roje pod lupou: Kappa-Cygnidy vs. Perzeidy
Na záver sa pozrime, čím sú tieto roje výnimočné:
- Kappa-Cygnidy sú meteorický roj aktívny každoročne od 3. do 25. augusta, s maximom okolo 17. až 18. augusta. Ich radiant sa nachádza v súhvezdí Labuť (Cygnus), neďaleko hviezdy Kappa Cygni. Sú známe nízkou frekvenciou – iba 2–5 meteorov za hodinu – no ich pomalý pohyb (približne 25 km/s) umožňuje dlhé svetelné stopy na oblohe. Každých 7 rokov môžu zaznamenať zvýšenú aktivitu, ako tomu bolo naposledy v roku 2021.
- Perzeidy sú známe a populárne meteory, ktorých aktivita prebieha medzi 17. júlom a 24. augustom, pričom maximum nastáva v noci z 12. na 13. augusta. Ich rýchlosť je omnoho vyššia – až 59 km/s – a môžu dosiahnuť až 100 meteorov za hodinu v ideálnych podmienkach. Ich pôvod súvisí s kométou Swift-Tuttle.
Oba roje je možné pozorovať počas tmavých a jasných augustových nocí, ideálne mimo mestského osvetlenia. Hoci Kappa-Cygnidy nemajú taký mediálny lesk ako Perzeidy, vďaka svojej estetike a vzácnosti si zaslúžia rovnaké nadšenie.