Zabíjate si imunitu každý deň! Antibiotiká, sladkosti aj stres z vás robia ľahkú korisť pre choroby

zdravie jedlo
Ilustračné fotografie. Zdroj: ISTOCK/andresr, ISTOCK/Thai Liang Lim, ISTOCK/:fadfebrian
Reklama

Imunitný systém predstavuje prirodzenú ochranu nášho tela pred chorobami, vírusmi či zápalovými procesmi. Hoci sa mnohí spoliehajú na doplnky výživy, realita je taká, že o imunitu sa staráme – alebo jej škodíme – predovšetkým každodenným správaním. Mnohé návyky, ktorým neprikladáme veľký význam, môžu postupne a nenápadne znižovať obranyschopnosť organizmu.

Vedci upozorňujú, že niektoré faktory majú na imunitu mimoriadne negatívny dopad, hoci si to často ani neuvedomujeme. Informuje Continental Hospitals.

Ak sa týmto rizikovým vplyvom vyhneme, môžeme výrazne znížiť pravdepodobnosť opakovaných infekcií či chronických zdravotných problémov.

1. Priemyselne spracované potraviny a vysoký príjem cukru

Strava bohatá na rafinované cukry, jednoduché sacharidy a produkty s vysokým stupňom spracovania narúša rovnováhu v tele. Takéto jedlá spôsobujú dlhodobé zápaly a oslabujú činnosť bielych krviniek, ktoré sú základnou zložkou obrany proti patogénom. Navyše narušujú črevnú mikroflóru – kľúčového hráča v imunitnom systéme.

2. Dlhodobý stres a úzkostné stavy

Pretrvávajúci psychický stres vedie k zvýšenej hladine kortizolu, čo je hormón, ktorý v nadbytku utláča obranné reakcie tela. V dôsledku toho klesá počet lymfocytov, čo znižuje schopnosť organizmu bojovať s vírusmi a inými infekčnými agensmi.

3. Nedostatočný spánok

Spánok nie je len formou oddychu, ale aj obdobím, počas ktorého telo aktívne buduje obranné mechanizmy. V noci vznikajú cytokíny – bielkoviny, ktoré pomáhajú potláčať zápaly a infekcie.

Zdroj: Pixabay/ivabalk

Nedostatok spánku vedie k ich nižšej produkcii a zároveň znižuje tvorbu ďalších imunitných buniek. Ľudia, ktorí pravidelne málo spia, majú štatisticky vyššiu pravdepodobnosť ochorieť po vystavení sa vírusom.

4. Fajčenie a používanie elektronických cigariet

Vdychovanie tabakového dymu i pár z e-cigariet vedie k poškodeniu dýchacích ciest a oslabeniu prirodzenej obrany. Toxíny obsiahnuté v dyme spôsobujú chronické zápaly, znižujú účinnosť imunitných reakcií a narúšajú funkciu slizníc, ktoré bránia vstupu patogénov do tela.

5. Nadmerná konzumácia alkoholu

Hoci príležitostný alkohol môže byť pre niektorých ľudí tolerovateľný, jeho nadmerný príjem výrazne znižuje obranyschopnosť – najmä v pľúcach a tráviacom trakte.

Alkohol narúša črevnú bariéru, čo umožňuje prienik nežiaducich mikroorganizmov do krvného obehu a tým oslabuje imunitnú rovnováhu.

6. Nízka hladina vitamínu D

Tento vitamín je nevyhnutný na správne fungovanie niektorých typov imunitných buniek. Jeho nedostatok zvyšuje zraniteľnosť voči infekciám a oslabuje schopnosť tela reagovať na zápal. Vitamín D je možné získať zo slnečného žiarenia, niektorých potravín a výživových doplnkov.

7. Nedostatok fyzickej aktivity

Sedavý spôsob života výrazne obmedzuje schopnosť imunitného systému efektívne reagovať na hrozby.

Zdroj: Pixabay/RyanMcGuire

Naopak, pravidelný pohyb – aj v miernej forme – zlepšuje cirkuláciu krvi, a tým aj pohyb imunitných buniek po tele. Fyzická aktivita zároveň pomáha znižovať zápaly a posilňuje imunitný dohľad.

8. Nerovnováha črevnej mikroflóry

Zdravie čriev je úzko spojené so schopnosťou tela brániť sa vonkajším hrozbám. Nevhodná strava, časté užívanie antibiotík či nedostatok vlákniny narúšajú mikrobiálnu rovnováhu v črevách.

Výsledkom je oslabenie imunity a vyššia pravdepodobnosť ochorení. Strava s dostatkom probiotík a vlákniny naopak podporuje zdravú črevnú flóru.

9. Nadmerné užívanie antibiotík

Antibiotiká sú účinné pri bakteriálnych infekciách, no ich časté alebo nevhodné užívanie poškodzuje prospešné baktérie v črevách.

To môže viesť k oslabeniu imunitného systému, náchylnosti na ďalšie infekcie a dlhodobej nerovnováhe v organizme.

10. Znečistenie životného prostredia

Pobyt v prostredí so znečisteným vzduchom alebo s výskytom chemických látok a toxínov môže narušiť schopnosť tela brániť sa. Oxidačný stres a chronické zápaly spôsobené znečistením znižujú funkčnosť imunitných buniek. Ochrana spočíva v obmedzení pobytu v rizikových lokalitách, používaní čističiek vzduchu a znížení kontaktu s toxickými produktmi v domácnosti.

Imunita nie je záležitosťou jedného vitamínu alebo sezónneho režimu. Je odrazom životného štýlu, ktorý budujeme každý deň. Odstránením skrytých návykov, ktoré podkopávajú obranyschopnosť, môžeme výrazne zlepšiť svoju odolnosť voči chorobám a podporiť dlhodobé zdravie.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zdravie