fbpx

Zabudni na fotenie letenky na sociálne siete. Čo všetko po zverejnení hrozí?

Reklama
Ilustračná fotografia. Zdroj: Live Science.

V dnešnej dobe je zdieľanie zážitkov na sociálnych sieťach bežnou súčasťou našich životov. Pri odlete na dovolenku alebo služobnú cestu sú ľudia často natoľko nadšení, že sa chcú pochváliť fotkou letenky či palubnej vstupenky so svojimi sledujúcimi. „To však skrýva vážne riziká,“ upozornila pre CNN Prima NEWS hovorkyňa cestovnej kancelárie Čedok Kateřina Pavlíková.

 

Palubná vstupenka, či už vydaná na letisku alebo on-line, obsahuje mnoho osobných údajov a ak sa tieto dáta dostanú do nesprávnych rúk, môže cestovateľov čakať množstvo nepríjemností,“ zdôraznila Pavlíková.

 

Na palubnej vstupenke nájdeme celé meno, priezvisko, číslo letenky a šesťmiestny alfanumerický kód PNR (Passenger Name Record), ktorý je jedinečný pre danú rezerváciu. „Ak tak dostanú hackeri alebo aj šikovní vtipkári príležitosť, môžu ju zneužiť a dostať sa k informáciám o rezervácii, teda aj k telefónnemu číslu, e-mailovej adrese a kontaktným informáciám cestujúceho, či dokonca spolucestujúcich,“ varovala Pavlíková.

 

Možné dôsledky

S prístupom k týmto údajom potom môže neoprávnená osoba vykonať zmeny v tvojej rezervácii – napríklad vymeniť vybrané sedadlo, zmeniť catering alebo dokonca úplne zrušiť či upraviť let. V prípade prelomenia hesla do vernostného programu aerolinky môže tiež dôjsť k strate nazbieraných kilometrov, čo je obzvlášť nepríjemné pre pravidelných zákazníkov.

 

V konečnom dôsledku môže niekto zneužiť osobné údaje aj pre krádež identity, neoprávnené nákupy alebo tiež môžu vďaka tomu podvodníci predstierať pri komunikácii s cestujúcimi cez e-mail či telefón, že sú zamestnancami aerolinky, a snažiť sa o cielený phishingový útok pomocou informácií zo systému či palubné vstupenky. Teda budú po danej osobe chcieť potvrdiť alebo doplniť nejaké údaje cez rôzne škodlivé odkazy alebo zdieľať ďalšie dáta na zneužitie,“ vysvetlila Pavlíková.

 

Riziká aj po prílete

Ani po absolvovaní letu nebezpečenstvo nezmizne. Hackeri môžu spätne získať prístup k tvojim osobným údajom, vernostnému programu aerolinky či údajom z rezervácie. Navyše, ak máš pod jednou rezerváciou aj nadväzujúce alebo spiatočné lety, riziko zneužitia pretrváva.

 

Palubné lístky tak na sociálne siete a kamkoľvek verejne odporúčame nezverejňovať ani po spiatočnej ceste,“ zdôraznila hovorkyňa Čedoku a dodala, že ak aj napriek tomu chcete zdieľať fotografiu palubnej vstupenky, uistite sa, že ste upravili a skryli všetky citlivé údaje, teda identifikačné údaje a čiarové kódy. „Môžeš použiť rôzne aplikácie na úpravu fotografií, ktoré vám pomôžu rozmazať alebo tieto informácie zakryť,“ doplnila Pavlíková.

 

Na kybernetickú bezpečnosť a ochranu osobných údajov je potrebné myslieť aj pri cestovaní. Letenky a zájazdy by sme mali nakupovať iba u preverených predajcov a poskytovateľov, kontrolovať si aj odkazy, na ktoré klikáš, a dávať pozor, aké údaje oznamuješ a komu.

 

Pavlíková tiež radí tlačenú palubnú vstupenku po lete pred vyhodením roztrhať alebo skartovať.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie