Zatiaľ čo vo východnej a strednej Európe je bývanie vo vlastnom úplným štandardom, na západe a severe kontinentu sa situácia líši. V mnohých bohatých krajinách prevládal nájomné bývanie – často dobrovoľne, nie z núdze. V tomto článku vám predstavíme desať štátov, kde býva najmenej ľudí vo vlastnom podľa údajov z Eurostatu.
10. Fínsko: Mestá patria nájmu
Vo Fínsku žije vo vlastnom len niečo vyše 68 % obyvateľov. V krajine, kde urbanizácia pokročila a mestá ako Helsinki dominujú trhu, sa nájomné bývanie stalo bežnou voľbou. Podporuje to aj legislatíva, ktorá nájomníkov dobre chráni. Informuje o tom portál e15.
Trh je regionálne rozdelený – v hlavnom meste ceny rastú, no v menších mestách sú stabilné. Vysoké úrokové sadzby a drahé hypotéky navyše odrádzajú od kúpy nehnuteľností, čo posilňuje nájomný sektor.

9. Malta: Ostrov, kde vlastníctvo nie je samozrejmosťou
Aj Malta má rovnaký podiel vlastníkov ako Fínsko. V južnej Európe je to však výnimka – v susedných krajinách býva vo vlastnom často viac než 80 % obyvateľov.
Na Malte rastú ceny nehnuteľností už dve desaťročia. Mladí ľudia a stredná trieda tak čoraz ťažšie dosiahnu na vlastné bývanie. Pribúdajúci zahraniční pracovníci a investori navyše zvyšujú tlak na nájomný trh.

8. Švédsko: Nájom ako štandard
Vo Švédsku vlastní svoje bývanie 64,8 % ľudí. Silný štátom regulovaný nájomný sektor tu ponúka stabilitu a dostupné bývanie, čo je atraktívne najmä pre mladé rodiny.
Napriek tomu rastúci dopyt a obmedzená výstavba spôsobujú problémy – na regulované nájomné byty sa čaká roky a vlastné bývanie je pre mnohých nedostupné.

7. Luxembursko: Bohatá krajina, drahé bývanie
V Luxembursku má vlastné bývanie len 63,5 % obyvateľov. Vysoké platy a silná ekonomika tlačia ceny nehnuteľností nahor, natoľko, že aj stredná trieda často nemá na kúpu bytu.
Obmedzené možnosti výstavby, zložitá byrokracia a nedostatok priestoru vytvárajú trh, kde je nájom jediným reálnym riešením pre mnohých.

6. Francúzko: Nájom ako plnohodnotná forma bývania
Vo Francúzsku žije vo vlastnom len 61,2 % ľudí. V mestách je kúpa nehnuteľnosti pre mnohých finančne nedosiahnuteľná, a preto štát podporuje nájomný sektor, ktorý je dobre regulovaný a vnímaný ako rovnocenný spôsob bývania.
Situáciu komplikujú rastúce ceny nehnuteľností, prísne podmienky pre získanie hypotéky a v turistických oblastiach aj rozmach krátkodobých prenájmov cez platformy ako Airbnb.

5. Dánsko: Obyvatelia žijú v nájmoch
Dánsko má podiel vlastníkov na úrovni necelých 61 %. V mestách ako Kodaň je nájomné bývanie súčasťou kultúry. Dôležitú rolu zohrávajú družstvá, ktoré kombinujú nájom s vlastníkmi.
Rast cien v Kodani a vysoké vstupné náklady na hypotéky však bránia mladým rodinám v prechode na vlastné bývanie.

4. Turecko: Urbanizácia znižuje podiel vlastníkov
V Turecku žije vo vlastnom len 55,8 % obyvateľov, čo je prekvapivé vzhľadom na jeho nižšiu ekonomickú úroveň v porovnaní s bohatými štátmi.
Hlavným dôvodom je rýchla urbanizácia – milióny ľudí sa presťahovali z vidieka do miest, kde si vlastné bývanie nemôžu dovoliť. Inflácia a ekonomická nestabilita navyše znížili dostupnosť hypoték.

3. Rakúsko: Viedeň ako model nájomného bývania
U našich južných susedov býva vo vlastnom 54,5 % obyvateľov. Rakúsko má silnú tradíciu nájomného bývania, najmä vo Viedni, kde nájomné byty tvoria väčšinu fondu.
Hoci hypotéky sú dostupné, vysoké vstupné náklady a dôraz na finančnú stabilitu robia z nákupu vlastného bývania zložitejšiu cestu. Nájom je v mestách stále dominantnou voľbou.

2. Nemecko: Nájom ako spoločenský štandard
V Nemecku žije vo vlastnom iba 50,5 % obyvateľov. Historicky silný nájomný sektor je podporovaný zákonmi, ktoré poskytujú nájomníkom vysokú mieru ochrany. Dlhodobé nájmy sú bežné aj medzi vyššou strednou triedou, vlastné bývanie sa neberie ako nevyhnutnosť.
Ceny nehnuteľností v mestách ako Berlín, Hamburg či Mníchov sú extrémne vysoké. Mladé páry a rodiny preto volia skôr prenájom než zadĺženie sa na 30 rokov. Navyše, pre Nemcov je dôležitejšia flexibilita – mnohí sa počas života viackrát sťahujú za prácou, a preto uprednostňujú nájom.

1. Švajčiarsko: Len každý druhý žije vo vlastnom
Švajčiarsko uzatvára rebríček s najnižším podielom vlastníkov bývania v Európe – len 50,2 % ľudí má vlastný byt alebo dom. Je to spôsobené niekoľkými faktormi:
- Extrémne vysoké ceny nehnuteľností, najmä v mestách ako Zürich, Ženeva či Lausanne.
- Prísne podmienky na hypotéky – napríklad potrebná výška vlastného kapitálu je vyššia než v iných krajinách.
- Kultúrne zvyky – prenájom nie je považovaný za dočasné riešenie, ale za normálny a stabilný spôsob bývania.
