Začínajúci pedagógovia sú horšie platení ako pracovníci bez maturity. Učitelia majú problémy vyžiť

učitelia-škola
Ilustračné foto. Zdroj: TASR/Roman Hanc, Freepik/8photo
Reklama

Zhruba polovica opýtaných učiteľov si musí popri hlavnej pracovnej náplni vziať aj ďalšiu platenú prácu, aby dokázali vyžiť.

28. marca si aj na Slovensku pripomíname Deň učiteľov. Každoročne si spomíname na prácu učiteľov, ich obetavosť a odvahu formovať mladé generácie. Je to deň, kedy sa kladú otázky nielen o význame vzdelávania, ale aj o spôsobe, akým vnímame pedagógov v našich spoločnostiach.

História Dňa učiteľov je úzko spojená s UNESCO a jeho snahou o propagáciu vzdelávania a zlepšovanie podmienok pre pedagógov. Vznik Dňa učiteľov sa datuje k roku 1943, keď sa na Medzinárodnej konferencii učiteľov v meste New Delhi v Indii rozhodlo vytvoriť tento deň na uctenie si učiteľov a na zdôraznenie ich dôležitosti pre rozvoj spoločnosti.

V Československu sa Deň učiteľov začal sláviť v roku 1955, a to v súvislosti s narodením Jana Amosa Komenského, významného pedagóga a filozofa, ktorý je považovaný za otca moderného vzdelávania.

Mzda ťažko pokrýva bežné výdavky

Mnohí považujú pôsobenie učiteľa skôr poslaním než prácou. 28. marca si majú učitelia uvedomiť svoju dôležitosť v spoločnosti a aby sa cítili uznávaní za svoju prácu. Iný stav ale odhaľuje realita, keďže viacero začínajúcich pedagógov je platovo ohodnotených výrazne horšie ako napríklad pracovníci bez maturitnej skúšky, píše STVR.

Analýza Centra vzdelávacích analýz ukázala dáta z 250 základných škôl v hlavnom meste, podľa ktorých majú pedagógovia v Bratislave nedostatočne finančne ohodnotené povolanie a navyše pracujú v stresujúcom prostredí.

Z opýtaných učiteľov, ktorí učia na bratislavských základných školách, až 95 percent nie je schopný pokryť bežné náklady na živobytie.

Zhruba polovica si musí popri hlavnej pracovnej náplni vziať aj ďalšiu platenú prácu, aby dokázali vyžiť. Úľavou pre vysoké náklady nie je ani kompenzačný príplatok, ktorý je v rámci Bratislavy na sume 130 eur mesačne.

„Väčšina učiteliek sa vyjadrila, že by príspevok mal byť omnoho vyšší. V podstate veľká časť z nich povedala, že by mala byť minimálne 301 eur, ale veľká časť si myslela, že by to malo byť tých 301 až 500 eur,“ vysvetlil analytik centra vzdelávacích analýz Michal Rehúš.

Jednou z pozitívnych motivácií pre zvýšenie záujmu o toto povolanie by podľa Rehúša mal byť náborový príspevok, ktorý sa osvedčil v zahraničí. Pri nástupe do zamestnania by sa príspevok mal pohybovať na úrovni niekoľkých tisíc eur.

Odborári boli niekoľko mesiacov v štrajkovej pohotovosti a žiadali ministra školstva Tomáša Druckera o navýšenie platov.

Podpis memoranda o navýšení platov

Ako sme vás včera informovali, školským odborárom sa podarilo s ministrom Druckerom dosiahnuť dohodu o navýšení platov podpisom memoranda o spolupráci a sociálnom zmieri.

Od 1. septembra sa platy zamestnancov v školstve zvýšia o sedem percent, s ďalším nárastom o sedem percent od januára 2026. Dohodli sa aj na ďalších opatreniach.

Minister Drucker považuje túto dohodu za krok smerom k väčšej stabilite a predvídateľnosti v školstve. Vyjadril sa, že je to signál, že štát si váži prácu učiteľov a odborných zamestnancov.

„Je to nielen záväzok, ale aj veľmi jasný signál štátu, že si váži prácu učiteľov, odborných zamestnancov, ale aj všetkých, ktorí prispievajú k vzdelávaniu Slovenska,“ povedal Drucker.

Drucker potvrdil aj dohodu o zavedení nárokovateľného príplatku za hodnotenie výkonu a avizoval nový zákon o odmeňovaní zamestnancov v školstve, ako aj tzv. platový automat, ktorý by mal byť predstavený do konca roka 2026, s účinnosťou od septembra 2027 alebo januára 2028.

Ministerstvo sa tiež zaviazalo pripraviť legislatívne a finančné reformy, ktoré zabezpečia udržateľnosť platových záväzkov, a do konca roka 2026 vypracovať plán transformácie systému financovania kompetencií v školstve.

Predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavel Ondek oznámil, že podpisom memoranda odborári ukončili štrajkovú pohotovosť. Ak minister nepredloží dohodnuté zmeny do legislatívneho procesu do 30. apríla, odborári môžu od memoranda ustúpiť.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ekonomika a biznis