Bruce Lee – legenda bojových umení, idol miliónov fanúšikov po celom svete a ikona akčných filmov – zomrel náhle 20. júla 1973 vo veku len 32 rokov. V čase smrti bol v dokonalej fyzickej kondícii, a práve preto jeho odchod vyvolal množstvo otázok, pochybností a konšpiračných teórií. Niektorí verili, že sa stal obeťou čínskej mafie, iní hovorili o otrave zo strany milenky či o tajomnej kliatbe, ktorá prenasledovala jeho rodinu. Po takmer piatich desaťročiach prichádzajú vedci s novým – a zrejme najracionálnejším – vysvetlením, uvádza portál Topky.
Osudný deň trávil Bruce Lee v Hongkongu. Najskôr mal naplánované stretnutie s Georgom Lazenbym – známym predstaviteľom Jamesa Bonda – kvôli plánovanému spoločnému filmu. Neskôr sa stretol s režisérom Raymondom Chowom, s ktorým riešil detaily pripravovaného snímku Game of Death. Popoludní okolo 16:00 sa obaja presunuli k herečke Betty Ting Pei, aby spolu prešli scenár.
Lee sa však začal sťažovať na bolesti hlavy. Betty mu podala tabletku Equagesic – kombináciu aspirínu a svalového relaxantu. Okolo 19:30 si šiel odpočinúť. Keď sa ho režisér o niečo neskôr pokúsil zobudiť, nereagoval. Privolaný lekár sa ho márne snažil oživiť – Bruce Lee zomrel počas prevozu do nemocnice. Pitva odhalila výrazný opuch mozgu.

Nešlo o prvý kolaps
Zaujímavé je, že podobné zdravotné problémy mal herec už dva mesiace predtým – 10. mája 1973 počas strihania filmu Drak v štúdiu Golden Harvest skolaboval v dôsledku silnej bolesti hlavy a záchvatu. Aj vtedy mu lekári diagnostikovali mozgový edém, teda opuch mozgového tkaniva.
Teórie, mýty a legendy
Od jeho smrti sa vyrojilo množstvo teórií. Niektoré boli celkom šialené – hovorilo sa o tom, že ho zabil legendárny „Dotyk smrti“, teda úder na presné miesto na tele, ktorý má údajne schopnosť spôsobiť smrť s oneskorením. Iní verili, že ho odstránila čínska mafia – Triáda, pretože odmietol platiť výpalné alebo kvôli tomu, že vyučoval bojové umenia aj ľudí z „neázijských“ krajín. Objavila sa aj teória o kliatbe rodu Lee, pretože aj jeho syn Brandon Lee zomrel tragicky počas natáčania filmu The Crow v roku 1993, keď ho omylom zastrelili ostrým nábojom.
Oficiálne vysvetlenie vtedy znelo: nešťastná reakcia na liek proti bolesti. Toto stanovisko potvrdil režisér Chow aj samotná Betty Ting Pei, ktorá tvrdila, že by Bruceovi ako blízkemu priateľovi nikdy neublížila. Lekár Dr. Don Langford však pochyboval – podľa neho by samotný liek nebol schopný spôsobiť smrť.
Voda ako tichý zabijak?
Až v roku 2022, takmer 50 rokov po jeho úmrtí, predložil medzinárodný tím lekárov pravdepodobnú príčinu smrti, ktorá znie banálne – nadmerné pitie vody. Znie to absurdne? Vôbec nie. Bruce Lee bol známy tým, že často fajčil marihuanu, konkrétne nepálsky hašiš. Táto látka uňho vyvolávala intenzívny smäd – a práve ten ho mohol priviesť k konzumácii extrémneho množstva tekutín. Výsledkom podľa odborníkov bola hyponatriémia – stav, keď hladina sodíka v krvi klesne príliš nízko.
Sodík je kľúčový pre reguláciu tekutín v tele, a ak ho je nedostatok, bunky začnú nadmerne nasávať vodu a opúchať. V prípade mozgových buniek to môže viesť k fatálnemu opuchu mozgu. „Domnievame sa, že Bruce Lee zomrel v dôsledku špecifickej poruchy funkcie obličiek – konkrétne neschopnosti vylučovať nadbytočnú vodu, čo je jedna z kľúčových funkcií obličkových tubulov,“ uvádza sa v závere štúdie.
Osudná irónia
Najbizarnejšia na celej teórii je symbolická irónia. Bruce Lee sa preslávil legendárnym citátom: „Buď ako voda, môj priateľ.“ A práve voda, ktorú tak oslavoval ako zdroj sily a prispôsobivosti, sa podľa vedcov mohla stať priamym dôvodom jeho predčasného odchodu.