fbpx

Zahoďte telefón či počítače a spravte si digitálny detox. Je to jednoduché, dodržať stačí tieto tri kroky

Ilustračný obrázok. Zdroj: Freepik.com

Dnešný svet je v neustálom pohybe a preto je dôležité sledovať informácie z prvej ruky – čiže mobil. Či už ako sa majú naši priatelia, čo sa deje u našich obľúbených osobností alebo len tak čo je nové vo svete. Na to sú ako stvorené sociálne médiá, ktoré používa takmer každý z nás.

Na druhej strane, okrem výhod sociálne siete nemajú len pozitíva, ale aj ako všetko iné, aj negatíva. Všetkého veľa škodí – ako sa vraví, a tak je dobré si raz za čas dať „digitálny detox“.

Čo to znamená?

Digitálny detox je očista od sociálnych sietí a všeobecne, od elektroniky, akou je najčastejšie mobil, PC či tablet, podľa toho, čo najviac využívame. Takisto sa to týka aj videohier na konzolách. Nachvíľu zabudnete na virtuálny svet a ponoríte sa hlbšie do toho reálneho, ktorý nám aj často uniká kvôli bežným stresom.

Ale nie je to také jednoduché a dokonca, môžete mať digitálnu závislosť, pri ktorej môžete pociťovať príznaky, ako sú stres, úzkosť či únavu. Preto je digitálny detox skvelá forma „liečby“ od sociálnych sietí.

Má to svoje výhody ako napríklad zlepšenie mentálneho zdravia, zvýšenie produktivity a kreativity, lepší spánok či posilnenie vzťahov so svojimi blízkymi.

Aj deti podliehajú závislosti od sociálnych sietí. Zdroj: Pixabay

Neviete ako začať?

Ako prvé si treba stanoviť jasný cieľ – ako napríklad predsavzatie, ktoré si dávate na Nový rok. Avšak, má to jeden háčik – musíte ho splniť, ak chcete dosiahnuť digitálny detox. Najlepšie je začať tým, že si naplánujete konkrétne dni a hodiny bez akýchkoľvek technológií. Môžete si potom kontrolovať váš denný režim, koľko hodín strávite nad rôznymi appkami v mobile.

Ak si však sami neviete takto naplánovať konkrétny čas a deň, existuje aj funkcia v aplikáciách, ktorá vám automaticky prehodí appku do stavu, keď už ďalej na nej nemôžete scrollovať obsah ani chatovať s priateľmi.

Sociálne siete sú dobré na udržiavanie vzťahov, ale majú aj svoje nevýhody. Zdroj: Pixabay

Offline aktivity majú pridanú hodnotu

Najčastejším offline koníčkom je šport či čítanie kníh. Samozrejme, nie každý je fanúšik športu a vôbec aj jeho vykonávania, ale možno by ste mohli skúsiť nejaký neznámy nový šport, čo by vás chytil za srdce. A ak naozaj nemáte radi šport, tak je veľmi dobrá aj prechádzka.

Čo sa týka čítania, siahnite po knihe až keď si prečítate anotáciu, nesúďte ju podľa obalu. Ak ste veľkým fanúšikom seriálov, niektoré boli nakrútené podľa knižných predlôh a mohli by ste vyskúšať prečítať práve tento typ kníh. Knihy obohacujú človeka o slovnú zásobu a naučíte sa aj lepšie komunikovať.

Ak si chcete mentálne oddýchnuť po ťažkej práci, nesiahnite hneď po telefóne, ale choďte meditovať. Uvoľníte sa a oddýchnete si nachvíľku. Mozgu sa bude lepšie pracovať.

Knihy sú vždy skvelými a kvalitnými učiteľmi do života. Zdroj: Pixabay

Dávajte si digitálne prestávky počas dňa

Treba si vytvoriť zdravšie návyky, aj keď nás chce lenivosť poraziť. Dávajte si párkrát do dňa „digitálne prestávky“, počas ktorých nachvíľku vypnete od modrého svetla pochádzajúceho z monitora. Takisto sa tieto prestávky vrelo odporúčajú aj ak pracujete či študujete formou home-office.

Nebuďte na to sami a zapojte aj svoju rodinu či priateľov. Porozprávajte sa o tejto problematike a skúste spolu vykonávať offline aktivity. Lepšie budete tráviť čas a budete aj v spoločnosti medzi svojimi blízkymi.

Dobrí priatelia sú nenahraditeľní. Zdroj: Pixabay
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie