Záhradkári, pripravte sa včas na letnú úrodu. TÝCHTO deväť plodín zasaďte už TERAZ

záhrada-sadenie
Ilustračné foto. Zdroj: Freepik/pvproductions, prostooleh, jcomp
Reklama

Paradajka

Paradajky je možné vysievať do interiéru od konca januára, ak máte vyhrievaný skleník, inak je najlepšie počkať do marca alebo apríla. Počkajte, kým prejde posledný mráz a vysaďte ich vonku na chránené, slnečné a vlhké miesto.

Paradajky sú náročnejšie na pestovanie, čo sa týka dodávania vody či živín, a preto budú potrebovať úrodnú, dobre kompostovanú pôdu, ako aj týždenné krmivá s hnojivom bohatým na draslík.

Slnečnica

Slnečnicu je možné vysievať od marca do júna, pri nebezpečenstve mrazu ju najlepšie chrániť. Výsevné záhony postavte na chránenom slnečnom mieste, pretože slnečnice nemajú rady silný vietor ani tieň, a zabezpečte, aby terén bol bez buriny. Okolie rastlín je dobré mulčovať, aby zostali vlhké a zabránili ste tak rastu buriny.

Skrášlite si záhradu kvetmi

Okrem plodín, ktoré zužitkujete na konzumáciu, varenie či zaváranie, sa zamerajte aj na estetický vzhľad záhradky. K tomu vám pomôžu aj tieto rastliny.

Astra

Astra je rod trvácich kvitnúcich rastlín, ktorých farba sa pohybuje od bielej cez modrú až po fialovú. Skorá jar je ideálny čas na vysádzanie astier, pretože im poskytuje najlepšiu časť vegetačného obdobia na založenie pred kvitnutím.

Najlepšie je umiestniť ich na miesto, kde budú mať dostatok slnečného svetla a do bohatej, úrodnej pôdy, ktorá udrží dostatok vlhkosti počas jarných a letných mesiacov.

Nevädza poľná

Rastliny nevädze sa najlepšie pestujú na slnku a v dobre priepustnej pôde, pričom semená sa na jar vysievajú priamo do pôdy bez buriny alebo do kvetináčov. Akonáhle sa sadenice vytvoria a preriedia, je potrebná len malá ďalšia starostlivosť okrem odstránenia odkvitnutých kvetov, aby ste podporili ďalšie kvitnutie.

Je navyše liečivou rastlinou, ktorá pomáha proti nádche a prechladnutiu, upokojuje podráždenú pokožku, pôsobí pozitívne proti infekciám, zastavuje krvácanie z ďasien a pomáha tiež pri ťažkostiach močových ciest, dodáva portál manutea.sk.

Aksamietnica

Aksamietnice sa môžu vysievať priamo vonku v apríli až máji. Semená vysejte na záhon, ktorý nie je zaburinený alebo ktorý ošetríte prostriedkom proti burinám. Obľubuje chránené slnečné miesto. Pri vysádzaní ich zatlačte do pôdy a zalejte jemným postrekom. Klíčenie zvyčajne trvá približne 5-14 dní.

1 2
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zaujímavosti