Koaličná SNS pri hlasovaní v Národnej rady SR nepodporila vyslanie vojakov do mnohonárodnej brigády NATO v Lotyšsku. Napriek tomu poslanci ich vyslanie schválili. Popoludní sa majú v parlamente zaoberať voľbami. Najvážnejšou bude, takmer po roku, voľba predsedu parlamentu. Horúcim kandidátom je Richard Raši, bývalý minister investícií, ktorý už od utorka sedí v parlamente ako radový poslanec.
Poslanci SNS podporia R. Rašiho vo voľbe za šéfa parlamentu
BraPoslanci SNS podporia Richarda Rašiho vo voľbe predsedu Národnej rady (NR) SR. Uviedol to v stredu pred hlasovaním šéf SNS a podpredseda NR SR Andrej Danko. Predpokladá, že voľba bude bezproblémová. Naplánovaná je po 17.00 h v rámci bloku viacerých personálnych volieb, podľa Danka sa má predseda NR SR voliť ako prvý.
„Žiaden vzdor tu nie je. To je hodnotový postoj a voľba Rašiho je bezproblémová. My sme svoju ruku Rašimu dali a SNS mu vyjadrí podporu,“ uviedol Danko na tlačovej konferencii.
Líder hnutia Slovensko Igor Matovič v stredu vyzval koaličných poslancov, aby nepodporili vo voľbe Rašiho. Myslí si, že nezvládal svoje doterajšie pôsobenie v politických funkciách.
Rašiho nominoval do funkcie Hlas-SD, ktorému podľa koaličnej zmluvy patrí post predsedu parlamentu. O funkciu mal v minulosti záujem aj Danko. Funkcia predsedu parlamentu je neobsadená od apríla 2024, keď vtedajší šéf parlamentu Peter Pellegrini zvíťazil v prezidentských voľbách. Odvtedy je riadením NR SR poverený jej podpredseda Peter Žiga (Hlas-SD). Voľba sa mesiace odkladala, keďže koalícia nebola napevno dohodnutá na podpore jedného kandidáta.
Raši sa do parlamentu vrátil po odchode z čela ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie. Na poste ministra ho na základe koaličných dohôd nahradil Samuel Migaľ (nezávislý).
SNS nepodporila Kaliňákovo vyslanie vojakov do brigády NATO
Koaličná SNS pri hlasovaní v parlamente nepodporila vyslanie vojakov do mnohonárodnej brigády NATO. „Naši vojaci nemajú čo robiť na hranici s Ruskou federáciou. Je nepredstaviteľné, aby na jednej strane premiér Slovenskej republiky Robert Fico chcel navštíviť Ruskú federáciu 9. mája a podávať ruky Putinovi a na druhej strane, aby Slovensko posielalo vojakov na hranice s Ruskou federáciou,“ uviedla riaditeľka kancelárie predsedu SNS Zuzana Škopcová. Poslanci sa týmto návrhom zaoberali v utorok. Ide o vyslanie vojakov v rámci Mnohonárodnej brigády NATO do Lotyšskej republiky, Litovskej republiky, Estónskej republiky a Poľskej republiky. V Lotyšsku by mohlo v tomto roku pôsobiť do 155 príslušníkov Ozbrojených síl SR. „Toto nie je nové vyslanie, je to vlastne pokračovanie v misii,“ vysvetlil minister obrany Robert Kaliňák.
Koalícia nemá dohody o bezpečnosti štátu
Koalícia je podľa PS naďalej zlepencom, čo dokazuje aj fakt, že v nej neexistuje dohoda na základných bezpečnostných otázkach štátu. „Andrej Danko zrejme preto, lebo bol ponížený, zrejme preto, lebo mu zobrali ministerstvo športu, tak sa zaťal a naozaj v dôležitej otázke národnoštátnych záujmov nepodporí vládu,“ uviedol predseda PS Šimečka. Návrh prešiel so 137 hlasmi. Z klubu SNS zaň hlasoval iba Dušan Muňko. Poslanec Peter Kotlár sa zdržal a ostatní poslanci klubu boli proti prijatiu návrhu. Za návrh hlasovala aj väčšina opozičných poslancov.
Vznik obranných síl, aj Žandárskeho zboru
V utorok popoludní sa rokovalo aj o návrhu zákona na zvýšenie odolnosti Slovenska v oblasti obrany a bezpečnosti a o brannej povinnosti. Rezort v ňom navrhuje vznik Národných obranných síl, ktoré by mali nahradiť aktívne zálohy ozbrojených síl. Tie majú byť prístupné pre širší okruh občanov. Meniť sa má i systém odmeňovania vojakov v zálohe. Súčasťou návrhu je i vznik Žandárskeho zboru, ktorý by mohol pomáhať polícii pri udržiavaní verejného poriadku.
SNS odmieta žandárov, chce povinnú vojenskú službu
SNS odmieta podporiť tieto bezpečnostné návrhy z dielne Ministerstva obrany SR. Nepáči sa jej, že by mal byť založený Žandársky zbor, ktorý by mohol pomáhať polícii pri udržiavaní verejného poriadku. Slovo žandárstvo podľa nej „pripomína predpisy rakúskej monarchie a je spojené s totalitným prístupom voči slovenskému národu“. SNS však pripustila, že zákon môže byť dobre mienený. „Minister obrany Robert Kaliňák by sa mal zamyslieť skôr nad zavedením základnej vojenskej služby,“ uviedla riaditeľka kancelárie predsedu SNS.
V parlamente bude volebné popoludnie, bude predsedom Raši ?
Richard Raši, bývalý minister investícií, čaká na zvolenie za predsedu NR SR. Táto voľba bude pravdepodobne na koniec série hlasovaní o iných postoch. Pôjde o voľbu do čela výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, voľba člena Súdnej rady SR a voľba členov Rady pre mediálne služby, do Správnej rady Slovenskej televízie a rozhlasu, Tlačovej agentúry SR a Ústavu pamäti národa.
Niektorí kandidáti do Rady STVR odstupujú
Kandidát na člena Rady STVR Daniel Krajcer sa prekvapujúco stiahol svoju kandidatúru. „Moja kandidatúra sa totiž paradoxne stala súčasťou politického súboja o post predsedu NR SR,“ zdôvodnil svoj krok. Exminister kultúry a bývalý moderátor sa o členstvo uchádzal ako odborník na televízne vysielanie. Podľa medializovaných informácií bolo práve jeho meno bodom sporu medzi koaličnými stranami SNS a Hlas.
Svoju kandidatúru stiahol v pondelok aj ďalší kandidát za televíznu oblasť Igor Adamec. Poslanci majú voliť päť nových členov Rady STVR. Nové kreovanie rady súvisí so zákonom, ktorým sa od 1. júla 2024 dovtedajšia RTVS zmenila na STVR. Zatiaľ sú známe mená štyroch členov, ktorých na základe výberového konania menovala ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová.