Nezamestnanosť na Slovensku meraná podielom disponibilných uchádzačov (PDU) o zamestnanie v produktívnom veku dosiahla v marci tohto roka 3,72 %.
Pokles nezamestnanosti na Slovensku
Ide o najnižšiu úroveň od januára 2021, odkedy Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR tento ukazovateľ sleduje. Medziročne ide o pokles o 0,16 percentuálneho bodu (p. b.) a v medzimesačnom porovnaní je to zníženie o 0,07 p. b., píše sa v údajoch Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR).
Najnižšie úrovne dosiahli aj iné ukazovatele. Miera nezamestnanosti počítaná z celkového počtu uchádzačov o zamestnanie klesla v treťom mesiaci tohto roka na hodnotu 5,81 %, čo je najmenej od januára 1993. Rovnako aj ukazovateľ miery evidovanej nezamestnanosti sa znížil na 4,84 %, čo bolo najnižšie hodnotenie od jeho zavedenia v roku 1997.
Celkovo zaznamenali úrady práce na konci marca 162.030 uchádzačov o zamestnanie, čo je najmenej od rozdelenia Československa. Najvyšší počet uchádzačov o prácu bol v januári 2002 na úrovni 563.946 ľudí.
Častá chyba na pohovore
Aj keď je pre mnohých ľudí náročné alebo až nemožné si nájsť zamestnanie, po tom, čo sa konečne dostanete na pracovný pohovor, začínajú skutočné nervy.
Urobiť dobrý dojem pred personalistom je alfou-omegou celého procesu. Náborár a kariérny mentor menom Rob Cancilla sa podelil o svoje tipy a triky, ako sa predstaviť v čo najlepšom svetle na pohovore.
Jednou z otázok na pohovore môže byť, aby ste zhrnuli váš životopis, aj keď ste si ho prečítali, keďže ste ho pravdepodobne napísali. Tento zásadný moment značí to, že sa o vás firma chce dozvedieť jednu vec, píše Express.
„Veľmi častá chyba, ktorej sa toľko uchádzačov dopúšťa počas dôležitej časti pracovného pohovoru – keď im niekto povie ‚predstavte mi svoj životopis…‘,“ povedal na začiatku svojho videa na TikToku.
Budete sa lepšie sústrediť
Rob ďalej vysvetľuje, že náborári „v skutočnosti chcú, aby som si namiesto troch bodiek pospájal súvislosti a odpovedal, ako relevantné sú moje minulé skúsenosti a úspechy a akú hodnotu pridajú pre túto pozíciu.“
Väčšina uchádzačov „nevyužíva svoj čas efektívne počas tejto dôležitej otázky a opakujú celý svoj životopis bez toho, aby si pospájali všetky body.“
Kariérny mentor upozorňuje na takzvané „spojovacie frázy“, ktoré by sme pri predstavovaní nášho životopisu nemali vynechať.
Spojovacie frázy sú slová alebo krátke frázy, ktoré spájajú myšlienky alebo frázy v rôznych vetách alebo odsekoch.
„Používaním spojovacích fráz sa vo svojej odpovedi budete sústrediť a zároveň náborárovi zdôrazníte skúsenosti, zručnosti a vlastnosti, ktoré prinášate,“ povedal.
Veľmi ľahko sa používajú
Uviedol niekoľko príkladov toho, ktoré spojovacie frázy by mohli počas pracovného pohovoru fungovať najlepšie.
„Príklady spojovacích vyhlásení: „kde som pridal najväčšiu hodnotu a vplyv k mojej predchádzajúcej pozícii…“ alebo „keď premýšľam o tejto pozícii, na čo som najviac hrdý…“, „keď premýšľam o tom, čo hľadáte v tejto pozícii, moja najrelevantnejšia skúsenosť je pravdepodobne v mojej pozícii v…“ a iné.“
Na konci videa zdôrazňuje, že „tieto spojovacie vyhlásenia sa veľmi ľahko používajú a vďaka nim budete efektívnejšie odpovedať na otázku ‚predstavte mi svoj životopis‘“.
Ľudia sa v komentároch podelili o svoje uznanie za Robove užitočné tipy, niektorí to však považovali za frustrujúce. „Prečo sa náborári jednoducho nepýtajú otázku, na ktorú chcú poznať odpoveď??? Ak chcú, aby sme spojili naše skúsenosti s pozíciou, o ktorú sme sa uchádzali, mali by sa opýtať priamo na TO,“ znel jeden z komentárov.