ZÁSADNÝ problém ukrajinskej armády: Muži sa pred službou SKRÝVAJÚ, na fronte ich je NEDOSTATOK

Ukrajina, vojaci, armáda
Ukrajina má problém s nedostatkom vojakov v armáde. Zdroj: TASR/AP
Reklama

Ozbrojené sily Ukrajiny zápasia s viacerými vážnymi výzvami, pričom jednou z najpálčivejších je chronický nedostatok nových regrútov. Hoci americký generál Christopher Cavoli, veliteľ ozbrojených síl USA pre Európu a Afriku, tvrdí, že situácia sa čiastočne zlepšila, realita v ukrajinských mestách a na frontovej línii ukazuje opak.

Denník Rzeczpospolita upozorňuje na rastúci počet prípadov, keď sú vojaci z náborových stredísk fyzicky napádaní počas výkonu služby. Napríklad v meste Kremenčuk v centrálnej Ukrajine došlo k incidentu, keď sa pokus o odvedenie jedného muža skončil útokom siedmich osôb. K podobným stretom dochádza na viacerých miestach a často sa do nich zapájajú aj ženy.

Milióny mužov sa povolaniu vyhýbajú

Odhady odborníkov naznačujú, že v krajine sa pred mobilizáciou skrýva obrovské množstvo mužov – údajne viac, než ich aktuálne slúži v armáde. Publicista Pavlo Kazarin uviedol, že až šesť miliónov občanov neposkytlo svoje osobné údaje vojenským náborovým centrám, čo poukazuje na rozsah problému. O rovnakom čísle hovoril ešte v októbri 2024 aj poslanec parlamentu za stranu Sluha národa, Oleksandr Fedienko. Podľa neho sa mnohí radšej vyhýbajú vojenskej službe, platia pokuty alebo sa ukrývajú, kým iní riskujú životy pri obrane vlasti.

Ukrajinský prezident Zelenskyj na návšteve vojakov bojujúcich na Donbase. Zdroj: FACEBOOK/Andriy Skop

Závažným problémom je aj korupcia súvisiaca s povolávaním do armády. Niektorí muži sa snažia vyhnúť odvodu prostredníctvom úplatkov – či už lekárom, úradníkom alebo samotným vojakom. Nedávno úrady zadržali muža, ktorý organizoval nelegálne opustenie krajiny za sumu 10-tisíc eur.

Psychológ Wadym Wasiutyňskyj z Národnej akadémie pedagogických vied upozorňuje, že ak by sa týchto šesť miliónov mužov dostavilo do náborových centier, ozbrojené sily by netrpeli akútnym nedostatkom personálu. „Z pohľadu občana ich môžem obviniť zo zbabelosti a zrady, no ako psychológ ich konanie vnímam inak,“ uviedol.

Výcvik regrútov naráža na prekážky

Ďalším faktorom, ktorý odrádza mužov od vstupu do armády, je obava z vyslania priamo na front, kde riziko úmrtia prudko stúpa. Mnohí vnímajú odvod ako jednosmernú cestu bez návratu. Tieto obavy majú aj reálny základ. Podľa skúseností sú práve nováčikovia najzraniteľnejší a zaznamenávajú najvyššie straty. Ako upozorňuje Kyiv Independent, situáciu zhoršuje aj nedostatočná príprava nových vojakov. Počas krátkeho výcviku, ktorý zvyčajne trvá len šesť týždňov, nemajú regrúti často možnosť vyskúšať si techniku v praxi. Mnohým chýbajú aj základné zručnosti, napríklad práca s termovíziou.

Navyše, medzi výcvikovými zariadeniami a aktívnym vojenským velením chýba dostatočná koordinácia. Inštruktori často nemajú vlastné skúsenosti z bojov, čo ovplyvňuje kvalitu prípravy. Hoci by nováčikovia mali byť spočiatku nasadzovaní na menej exponované úseky, realita je iná. Pre akútny nedostatok vojakov ich velenie často posiela rovno na najnebezpečnejšie miesta frontu.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia