fbpx

Zásoby dvoch krvných skupín sú hraničné. Vyzývajú nových darcov

Reklama
Na snímke darcovia krvi z Gymnázia Hansa Selyeho v Komárne 21. marca 2024. Zdroj: FOTO TASR/Milan Drozd

Zásoby krvných skupín A a 0 s negatívnym Rh faktorom sú hraničné. Národná transfúzna služba (NTS) SR o tom informovala nedávno na sociálnej sieti.

Ľudí s týmito krvnými skupinami vyzvala na darovanie. Darcom krvi sa môže stať každý, kto má 18 až 60 rokov, minimálne 50 kilogramov a spĺňa základné zdravotné požiadavky. Muži môžu krv darovať každé tri a ženy každé štyri mesiace. Všetky aktuálne usmernenia k darovaniu krvi sa nachádzajú na webovej stránke.

Svetový deň darcov krvi

Vedel si, že jeden odber môže zachrániť až tri ľudské životy? Dnešný deň, čiže 14. jún je Svetovým dňom darcov krvi. Počas dňa otvorených dverí prišli do odberných centier tisícky ľudí.

Transfúzna služba však vyzýva aj nových darcov, pretože zásoby dvoch krvných skupín sú hraničné, teda takmer vyčerpané. Niektorí prišli 1-krát, iní darujú krv pravidelne. Odberné centrá sa plnili už do rána. Potrebné sú všetky krvné skupiny. Pri niektorých sa však už míňajú zásoby.

„Evidujeme hraničný stav zásob krvi pri krvných skupinách A RH negatív a B RH negatív. Aj napriek tomu nemocničné zariadenia fungujú plynulo na základe ich objednávok,“ priblížila hovorkyňa Národnej transfúznej služby Martina Frigová.

Práve letné mesiace sú obdobím, kedy je krv potrebná najviac. Národná transfúzna služba vyzýva ľudí, aby ju prišli darovať ešte pred dovolenkami. Po návrate z niektorých destinácií totiž na určitý čas nie sú vhodnými darcami. Od 28 dní do 6 mesiacov, závisí od destinácie, ktorú navštívia, píše portál tvnoviny.sk.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie