Zásoby negatívnych krvných skupín na Slovensku dosahujú kritické hodnoty. Národná Transfúzna Služba (NTS) vyzýva občanov, ktorí sa cítia zdraví, aby zvážili darovanie krvi a pomohli tak zachrániť životy. Chorobnosť obyvateľstva totiž v poslednom týždni vzrástla o 36,6 %, čo situáciu ešte viac komplikuje.
„Darovať krv môžu v zásade všetci zdraví ľudia vo veku od 18 do 60 rokov, ktorí vážia viac ako 50 kg. Pravidelní darcovia môžu darovať krv až do veku 65 rokov, ak sú v dobrom zdravotnom stave,“ uvádza NTS na svojej stránke. Ak si nie ste istí, či ste vhodným darcom, na webstránke ntssr.sk nájdete jednoduchý online test, ktorý vám pomôže zistiť, či môžete momentálne krv darovať. Píše o tom aj presovak.sk.
Ako sa pripraviť na darovanie krvi?
Pred samotným odberom je dôležité dbať na niekoľko odporúčaní:
- Hydratácia: 24 hodín pred darovaním vypite aspoň 2 litre tekutín, ideálne vody, minerálky, čaju či ovocných štiav. Dve hodiny pred odberom si doprajte ďalších 500 ml tekutín, pričom čierna káva je povolená.
- Strava: Nechoďte na odber nalačno. Pred darovaním je vhodné konzumovať sacharidové jedlá, ako ovocie, zeleninu, sucháre či pečivo bez tuku. Vyhnite sa mastným jedlám, ako sú syry, maslo, údeniny či smotana.
- Oddych: Dbajte na dostatočný spánok a vyhnite sa veľkej fyzickej a psychickej záťaži. Náročné tréningy a posilňovne by mali byť minimálne 24 hodín pred darovaním vynechané.
Po darovaní krvi
Po odbere je dôležité relaxovať, zvýšiť príjem tekutín a byť opatrný, najmä pri vedení motorového vozidla. Ak sa na mieste vpichu objaví modrina, pomôže studený obklad. Pri zhoršení zdravotného stavu neváhajte kontaktovať lekára z NTS alebo lekársku pohotovosť.