V uznesení polície sa spomínajú aj nenávistné príspevky na sociálnych sieťach, ktoré študent zdieľal. Po skončení vianočných prázdnin si Samuela zavolali na koberček, avšak stretnutie s riaditeľkou a zástupkyňou nemal žiaden efekt. Mladík sa celý čas správal arogantne a jediný problém pre neho bol individuálny študijný plán, ktorý mu stanovila škola.
To znamenalo odlúčenie od spolužiakov a návštevy školy len v hodinách po vyučovaní. „Je neempatický, má trvale narušenú osobnosť, rysy narcistickej poruchy, dopúšťal nebezpečného prenasledovania v rôznych formách stalkingu,“ zhodli sa znalkyne v prípade návrhu prokurátora, ktorý sa dožadoval ústavnej liečby študenta na psychiatrii, keďže známky agresivity vykazoval už od škôlky.
Fatálne zlyhanie na policajnej stanici?
Samuelovi skutočne hrozil pobyt v ústave a nemožnosť ďalej študovať na gymnáziu. Ako sme informovali nedávno, policajná inšpekcia niekoľko týždňov podrobne vyšetrovala tragédiu na gymnáziu a skúmalo sa, kto v tomto prípade zlyhal. V polovici marca sa objavilo desivé obvinenie.
V prípade tragického útoku obvinili šéfa miestnej policajnej stanice, čo potvrdila samotná policajná inšpekcia. Otázky o tom, či sa tragédii dalo zabrániť, sa objavili hneď po incidente. Škola vypracovala 22-stranový dokument, v ktorom popisovala správanie a vyhrážky páchateľa voči spolužiakom.
Dokonca ešte týždeň pred vraždou mali hovoriť o tejto téme s riaditeľom miestneho oddelenia. Ten však nevidel v jeho konaní trestný čin, ale považoval to za šikanu. Laxný prístup k prípadu či fatálne pochybenie zapríčinilo krviprelievanie na škole.
Spomínaný riaditeľ obvodného oddelenia sa rozprával so zástupcami školy o problémovom žiakovi. „Vypovedal, že navrhol, že v deň skúšok, keď mal prísť Samuel do školy, môže byť priamo na mieste. Škola to odmietla,“ informuje portál televízie.
„Policajt mal nesprávne vyhodnotiť závažné informácie o žiakovi ako informácie bez trestnoprávnej relevancie a nekonať z úradnej povinnosti,“ objasnila neskôr Dobiášová.
Dokonca televízia Markíza získala vraj uznesenie, v ktorom vyšetrovateľ uvádza kroky, ktoré mal riaditeľ podľa neho podniknúť.
„Medzi opatrenia spadajúcimi do úvahy bolo možné postúpenie informácií iným zložkám policajného zboru, monitorovanie školy, zvýšená hliadková činnosť a monitorovanie pohybu osoby, monitorovanie školského zariadenia a osoby ešte pred jej príchodom do školského zariadenia v deň konania skúšok,“ píše sa v dokumente. Obvinený policajt na otázky neodpovedal a teraz mu hrozí trest odňatia slobody na jeden až päť rokov.
Galéria: Útok na gymnáziu v Spišskej Starej Vsi
Samuel sa 16. januára, v deň, kedy mal absolvovať komisionálne skúšky, najprv vybral za zástupkyňou školy Máriou, ktorú niekoľkokrát dobodal nožom a keďže si bol vedomý, že nemá čo stratiť, svoj skutok dokonal na spolužiačke Alenke, ktorá sa na jeho správanie viackrát sťažovala. S vážnymi zraneniami skončila v nemocnici študentka Barbora, ktorá chcela kamarátku pred útokom brániť.
Alenkina mama bola v čase besnenia mimo budovy školy a pri príchode sa so Samuelom stretla vo dverách, vymenili pár slov a študent sa vydal na útek do lesa. To ešte matka netušila, aký pohľad sa jej o pár minút naskytne.