fbpx

Saunamaster: Ceremoniály obohatia telo aj ducha. Je Slovensko na zážitkové saunovanie pripravené? (rozhovor)

Reklama
Saunamaster Marek Homza v saune. Zdroj: archív MH
V článku na istream.sk sa dočítate:
  • Prečo treba byť v saune úplne nahý,
  • Načo sa v saune nosí vlnená čapica,
  • Akú fyzickú záťaž musí saunamaster zvládnuť,
  • Čo majú spoločné saunamastri a vrcholoví športovci,
  • Aké typy saunových ceremoniálov existujú.

Saunový rituál môže sprvu znieť ako sektárska záležitosť. No keď prekonáte tento predsudok, objavíte novú rovinu saunovania – zdravšiu a osviežujúcejšiu. Zažijete vône, tanec, parné nárazy. Euforický fyzický zážitok.

Dnes už saunovanie nie je len o úmornom teple a pozeraní sa na presýpacie hodiny. Saunové rituály či ceremoniály sú predstavenia, ktoré ľudí v saune udržia a obohatia zdravotne aj umelecky. Nahota je podľa saunovacej etikety v poriadku a pre zdravie žiaduca, preto sa nebojte prestrieť si plachtu pod seba. Po každom saunovacom cykle sa však osprchujte, radí najúspešnejší slovenský saunamaster Marek Homza.

Marek Homza sa venuje zážitkovému saunovaniu od roku 2016. Aj keď vyštudoval bankovníctvo a saunu neznášal, dnes pôsobí ako saunamaster vo wellnesse Grand Hotela Permon. Založil agentúru Saunalife, ktorá sprostredkúva rôzne typy saunových rituálov. Podieľa sa tiež na organizácii medzinárodných saunových podujatí.

Saunové divadlo na majstrovstvách. Zdroj: archív MH.

Zlepšuje sa saunová kultúra na Slovensku?

Ide celkom dopredu, ale ešte to chce čas. Do rezortov, kde pôsobíme, sa hostia vracajú a už vedia, ako sa majú saunovať. Dokonca na rituáloch sami usmerňujú nováčikov.

S čím všetkým saunamaster pracuje pred a počas rituálu?

Závisí od typu ceremoniálu. Pointou každého však je rozvíriť a premiešať teplý saunový vzduch so studeným, aby klient aj bez čapice vydržal v saune dlhšie a spotil sa rovnomerne. K tomu sa pridáva vopred pripravená aromaterapia. Robíme ju zvyčajne v troch kolách a cielime napríklad na relaxáciu alebo dýchacie cesty. Rituál trvá 10 až 15 minút. 

Musíme poznať cieľovú klientelu – ak je mladšia, zvolíme intenzívnejšie a osviežujúcejšie vône, dynamickejší hudobný podmaz a väčšie teplo. Pri staršej robíme skôr relaxačné rituály, záleží aj na objednávke.

Ceremoniál si treba pripraviť – postrihať hudbu, nakombinovať vône, vysvetliť ľuďom, o čo ide a ako správne dýchať. Do sauny berieme uteráky na distribúciu aróm a tepla. Taktiež vedierko s vodou, ktorou polievame piecku a zvyšujeme vlhkosť. Musíme poznať saunu, v ktorej budeme rituál robiť. Je dobré zistiť si typy lávových kameňov v piecke a jej výkon, aby sa nepripálili arómy. 

Na čo slúžia saunovacie čapice? Laikovi môže prísť vlnená čiapka v teple sauny kontraproduktívna.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3 4 5 6
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie