Tretí štátny tajomník na ministerstve vnútra? Opozícia hovorí o plytvaní, Michal Kaliňák o reformách, ktoré Slovensko posunú ďalej.
Michal Kaliňák sa predstavil v relácii Téma s Petrom Bielikom na TV Spark, kde ho tentokrát výnimočne privítala moderátorka Hana Kostelníková, ktorá moderuje Sadnite si, prosím. V rozhovore hovorí otvorene o dôvodoch svojho prestupu, nových zákonoch, ale aj o tom, prečo by politické mimovládky nemali byť tabu.
Presun z investícií na vnútro nebol náhodný: Rozhodnutie padlo už na jeseň
Dlhoročný odborník na samosprávy Kaliňák pôsobil doposiaľ na ministerstve investícií. Po výmene ministra Rašiho za Samuela Migaľa sa však presunul do rezortu vnútra. Vláda mu tam vytvorila novú – tretiu – pozíciu štátneho tajomníka.
„O tejto pozícii sme rozprávali s predsedom Hlasu a ministrom vnútra už od jesene minulého roka,“ uviedol.
Opozícia tento krok ostro kritizovala, najmä v súvislosti s konsolidáciou verejných financií. Kaliňák však tvrdí, že „dôležitý je obsah a ešte kľúčovejšie sú výsledky.“
Eurofondy: Poľský model? Nie, ďakujeme
Na adresu často spomínaného „poľského modelu“ čerpania eurofondov má Kaliňák jasno:
„Ak by sme prebrali poľský model, znamenalo by to 40 % spolufinancovanie z rozpočtov a korekcie znášajú kraje, čo asi nikto z nás nechce.“
Naopak, Slovensko si podľa neho udržalo vo viacerých oblastiach náskok. Zaviedlo pripomienkovanie výziev zo strany samospráv, zverejnilo mapu partnerstva a výrazne zjednodušilo prístup k eurofondom.
„Za 18 mesiacov sme do regiónov poslali 1,7 miliardy eur. Zvyšok bude v regiónoch do Veľkej noci.“
Plánuje šesť zákonov a reformu kontrolórov
Jednou z prvých legislatívnych priorít má byť zmena postavenia hlavných kontrolórov. Kaliňák upozorňuje, že ich nezávislosť je dnes často len ilúziou:
„Ako môže byť hlavný kontrolór nezávislý, keď mu zastupiteľstvo schváli plat, odmeny aj plán práce?“
Navrhuje preto systém, v ktorom by sa kontrolórmi mohli stať len osoby s preukázanou odbornou spôsobilosťou. Zároveň plánuje zaviesť „inflačný automat“ a „ekonomické minimum“, ktoré by garantovali samosprávam finančnú stabilitu aj v čase konsolidácie.
Volebné obvody podľa krajov, koniec anonymite v parlamente
Kaliňák sa tiež vyslovil za reformu volebného systému:
„Máme v Národnej rade poslancov s 300 alebo 500 krúžkami. To je obrovská anonymita.“
Preferuje model, kde by sa polovica parlamentu volila ako doteraz, no druhá polovica by bola viazaná na jednotlivé kraje.
Krízy ukázali, že Slovensko potrebuje novú civilnú ochranu
Téma krízového riadenia podľa Kaliňáka získava čoraz väčšiu dôležitosť – najmä po pandémii, vojenskom konflikte na Ukrajine či aktuálnych problémoch s nákazou slintačky a krívačky.
„Slovensko potrebuje nový systém krízového riadenia a civilnej ochrany.“
Zároveň obhajuje úlohu mimovládnych organizácií: „Mnohé mimovládky sú silná barla, o ktorú sa musíme oprieť v krízových situáciách.“
IT systémy štátu? Rôzne stavebnice, ktoré nesedia dokopy
Kaliňák priznáva, že nedávne útoky na katastrálny systém ukázali slabiny v digitalizácii štátnej správy.
„Tri desaťročia sme jazdili sólo – každý rezort si vytváral svoj systém. Výsledok? Stavebnice, ktoré nedržia pokope.“
Za kľúčové považuje nielen investície do technológie, ale aj udržanie kvalitných úradníkov, ktorých štát často stráca v prospech súkromného sektora.
Osobný cieľ? Čistý štít a zákony, ktoré prejdú diskusiou
Na záver Kalíňák zhrnul, čo chce počas svojho pôsobenia dosiahnuť:
„Rozbehnúť centrá zdieľaných služieb, prísť s minimálne šiestimi zákonmi a zabezpečiť, aby každá zmena prešla diskusiou s tými, ktorých sa týka.“