Zdravotné poisťovne NEUHRADILI špeciálny liek. GP na nich podala ŽALOBU

lieky prokuratúra
Zdroj: TASR/DPA, TASR/Michal Svítok
Reklama

Generálna prokuratúra SR podala 12 správnych žalôb pre odmietnutie zdravotných poisťovní udeliť súhlas s preplatením lieku Voxzogo vyvinutého na liečbu achondroplázie, teda určeného pre ľudí malého vzrastu. Žaloby sa týkajú štátnej VšZP a súkromnej zdravotnej poisťovne Dôvera. Pôvodne bola medzi nimi aj poisťovňa Union, ich námietke však prokurátora vyhovela. Ostatné dve zdravotné poisťovne tak doteraz neurobili.

Generálna prokuratúra uviedla, že ešte vlani podala 13 protestov prokurátora proti stanoviskám všetkých troch zdravotných poisťovní, teda aj súkromnej Union ZP, ktoré neudelili súhlas s úhradou lieku Voxzogo. Preskúmaním zamietavých stanovísk zdravotných poisťovní navrhla tieto opatrenia pre ich nezákonnosť zrušiť.

„Vzhľadom na to, že zdravotné poisťovne Dôvera a VšZP podaným protestom prokurátora nevyhoveli, generálna prokuratúra podala 12 správnych žalôb, v ktorých navrhla jednotlivé opatrenia zdravotných poisťovní zrušiť,“ vysvetlila pre TASR hovorkyňa GP Zuzana Drobová s tým, že súd zatiaľ o podaných žalobách nerozhodol.

Choroba deformuje postavu i tvár

Liek Voxzogo sa používa pri liečbe achondroplázie. Ochorenie je charakteristická abnormálnym rastom kostí, ktorý sa prejavuje malou postavou s disproporčne malými rukami a nohami, veľkou hlavou a charakteristickými črtami tváre.

Včasné podanie lieku u pacientov by malo podľa klinických štúdií podporovať rast a pozitívne vplývať na pridružené komplikácie. Zdravotné poisťovne liek uhrádzajú vo výnimkovom režime. Ministerstvo zdravotníctva v marci informovalo, že pokračuje v rokovaniach s držiteľom registrácie lieku a hľadá spôsoby, ako sa dohodnúť a sprístupniť pacientom s achondropláziou liečbu na Slovensku.

Financie na neštandardné lieky ministerstvo znižuje

VšZP uviedla, že sa nestotožňuje s právnym názorom generálnej prokuratúry: „Vzhľadom na to, že jednotlivé konania nie sú právoplatne skončené, nebudeme sa vyjadrovať k prípadom detailne,“ dodala hovorkyňa štátnej poisťovne Danka Capáková. Poukázala na to, že VšZP vyčleňuje v porovnaní s ostatnými zdravotnými poisťovňami na výnimkovú liečbu najväčší objem finančných prostriedkov. „Napriek tomu aj my, rovnako ako ostatné zdravotné poisťovne, musíme rešpektovať zákonné finančné limity stanovené každoročne ministerstvom zdravotníctva. Tieto limity, žiaľ, vykazujú dlhodobo klesajúcu tendenciu, čo významne obmedzuje možnosti všetkých poisťovní v oblasti úhrady liekov nehradených štandardne z verejného zdravotného poistenia,“ poznamenala poisťovňa.

Štát určuje, ktoré lieky sa uhrádzajú

Špecialista poisťovne Dôvera Matej Štepianský uviedol, že voči jej stanoviskám bolo podaných päť správnych žalôb zo strany poistencov. „Zároveň voči rovnakým piatim našim stanoviskám podala generálna prokuratúra protest. Protestom sme nevyhoveli. Následne generálna prokuratúra podala žalobu, pokiaľ zatiaľ máme vedomosť, v štyroch z týchto konaní.“

Dôvera považuje za kľúčové, že kompetencie určiť, ktoré lieky majú byť hradené z verejného zdravotného poistenia a ktoré nie, má v rukách štát, nie zdravotné poisťovne. „Na toto upozorňujeme už roky. My budeme každé zákonné rozhodnutie úradov rešpektovať a uhrádzať lieky tak, ako bude štátom určené. Namiesto vyhýbania sa zodpovednosti však musia byť prijaté jasné rozhodnutia. Faktom je, že liek Voxzogo dnes nie je na Slovensku hradený z verejného zdravotného poistenia,“ dodal Štepianský.

Výnimkový režim

Je osobitná úprava, ktorá umožňuje pacientom prístup k liekom, ktoré nie sú registrované alebo hradené z verejného zdravotného poistenia na Slovensku. Tento režim je určený pre situácie, keď nie je dostupná iná adekvátna liečebná alternatíva a pacient by bez tohto lieku mohol byť vážne ohrozený na zdraví alebo živote. Výnimkový režim je schvaľovaný MZ SR na základe žiadosti lekára, ktorá musí obsahovať podrobnú zdravotnú dokumentáciu pacienta a zdôvodnenie potreby použitia neregistrovaného alebo nehradeného lieku.

Žiadosť musí byť podložená odbornými argumentmi a dôkazmi o účinnosti a bezpečnosti lieku. Po doručení žiadosti ministerstvo posúdi zdravotný stav pacienta a rozhodne o schválení alebo zamietnutí výnimky.

Schválenie výnimkového režimu znamená, že zdravotná poisťovňa uhradí náklady spojené s liečbou týmto liekom. Tento režim umožňuje pacientom prístup k inovatívnym a často život zachraňujúcim liekom, ktoré by inak neboli dostupné. Proces schvaľovania môže byť časovo náročný a úspech žiadosti nie je zaručený. Pacienti a ich rodiny musia byť pripravení na možnosť zamietnutia a hľadanie ďalších možností liečby.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova