Pacienti musia za každé vyšetrenie, liek či odber krvi platiť z vlastných peňazí. S rastúcim počtom ambulancií, ktoré nemajú zmluvy so zdravotnými poisťovňami, sa ľudia dostávajú do dilem: či zaplatiť za služby, alebo čakať na dostupnejšiu alternatívu. Odborníci varujú, že tento trend môže viesť k tomu, že kvalitné zdravotné služby budú stále viac dostupné len pre tých, ktorí si ich môžu finančne dovoliť.
V bratislavskom kraji je situácia najvážnejšia, keďže až 40 % lekárov nemá zmluvu so zdravotnými poisťovňami. Informuje portál tvnoviny.sk.
Naopak, najmenej nezmluvných ambulancií je v Košickom kraji, pričom v ostatných regiónoch sa nezmluvní lekári vyskytujú približne u každého piateho poskytovateľa. Tento stav sa považuje za problém, pretože pacienti v nezmluvných ambulanciách musia platiť za všetky služby, vrátane liekov, odberov krvi či vyšetrení ako CT alebo MR. Situácia sa týka najmä špecialistov: zubných lekárov, gastroenterológov, neurológov či detských psychiatrov. Tieto náklady si pacienti môžu prípadne vymáhať od zdravotnej poisťovne, ale nie je zaručené, že im budú refundované.
Rastúci počet nezmluvných ambulancií vedie k zníženiu dostupnosti zdravotnej starostlivosti, čo potvrdzujú odborníci. Zatiaľ čo väčšina lekárov stále má zmluvu so zdravotnými poisťovňami, pacienti musia čakať dlhšie na vyšetrenie.
Poistné spoločnosti tvrdia, že zrušenie zmlúv zo strany ambulancií nie je časté, a to skôr pri novozaložených ambulanciách, ktoré sa rozhodnú neuzavrieť zmluvu, pretože platby za výkony zo strany poisťovní sú považované za nedostatočné.
„Nemá záujem o zmluvu, aj keď ho oslovíme,“ hovorí hovorca Dôvery Matej Štepiansky.
„V prípade, že VšZP identifikuje zhoršenú dostupnosť v niektorej odbornosti, aktívne vyhľadáva aj oslovuje aj nezmluvných poskytovateľov,“ hovorí Danka Capáková z VšZP.
„Vidíme stále narastajúci počet ambulancií, ktoré vznikajú a rozhodnú sa neuzatvoriť zmluvy zo zdravotnými poisťovňami. Je to z toho dôvodu, že úhrady zo zdravotných poisťovní sú u väčšiny výkonov nedostatočné,“ dopĺňa Jaroslava Orosová zo Zväzu ambulantných poskytovateľov.
Ministerstvo zdravotníctva sa snaží tento problém riešiť, pričom plánuje vytvoriť nový zoznam zdravotných výkonov, ktorý má zefektívniť systém a sprehľadniť poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Tento projekt, ktorý mal začať už minulý rok, bol však posunutý na apríl tohto roku.