fbpx

Zdražovanie bude pokračovať aj naďalej. Na tieto produkty sa bude vzťahovať nová spotrebná daň

Reklama
Ilustračná fotografia. Zdroj: FREEPIK, PIXABAY

Užívatelia tabakových produktov či nikotínových vrecúšok sa nepotešia. Od budúceho roka sa bude spotrebná daň vzťahovať aj na ďalšie tabakové výrobky. Takže si za tieto produkty priplatíš. Informovala o tom agentúra TASR.

Spadať do toho budú aj náplne do elektronickej cigarety, nikotínové vrecúška a iné nikotínové výrobky. Nasledujúcim rokom to ale neskončí, agentúra upozorňuje, že táto daň sa bude v ďalších rokoch ešte postupne zvyšovať. Vyplýva to z návrhu novely zákona o spotrebnej dani z tabakových výrobkov.

V utorok Národná rada SR posunula návrh novely zákona do do druhého čítania. Cieľom návrhu je aj zavedenie označovania výrobkov súvisiacich s tabakovými výrobkami kontrolnou známkou. Tiež chcú vďaka novele zabezpečiť stanovenie lehoty na dopredaj týchto výrobkov neoznačených kontrolnou známkou a ich sprehľadnenie.

Účelom je tiež docieliť kontrolu pohybu výrobkov súvisiacich s tabakovými výrobkami a bezdymovými tabakovými výrobkami či rozšírenie definície bezdymového tabakového výrobku o žuvací tabak a šnupavý tabak. Netaja sa tým, že spotrebná daň má priniesť chýbajúce eurá do štátnej pokladnice.

„Vzhľadom na vysoký deficit verejných financií a zadlženie Slovenska je návrh zákona súčasťou konsolidačných opatrení, realizáciou ktorých sa zabezpečia dodatočné príjmy štátneho rozpočtu, čo prispeje k stabilizácii verejných financií a k eliminácii negatívnych vplyvov na vývoj hospodárenia Slovenskej republiky,“ zdôraznilo Ministerstvo financií v dôvodovej správe.

Zmeny majú podľa rezortu Ladislava Kamenického priniesť do rozpočtu 15 miliónov eur v budúcom roku. Ešte viac to ale má byť o dva a tri roky. V roku 2026 počítajú približne so sumou 126 miliónov eur a v roku 2027 zas s príjmom vo výške 180 miliónov eur.

Jednotlivé ustanovenia novely by mali nadobudnúť účinnosť postupne 1. novembra 2024, 1. februára 2025, 1. januára a 1. februára 2026.

Rastúca spotreba

Rezort financií ale upozorňuje aj na to, že spotreba nových, inovatívnych tabakových výrobkov na Slovensku každý rok rastie.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie