Slovákom v týchto dňoch opakovane volajú neznáme čísla so zahraničnými predvoľbami. Polícia varuje: ak hovor prijmete alebo zavoláte späť, môžete prísť o veľké peniaze. Za týmito číslami sa totiž často skrývajú prefíkaní podvodníci, ktorých cieľom je získať prístup k vašim údajom.
Podvodné hovory sa najčastejšie objavujú z krajín ako Spojené kráľovstvo, ale aj z iných častí sveta. Volania prichádzajú nečakane, často sa hovor ihneď po zdvihnutí preruší alebo ide o niekoľkosekundové prezvonenie. Zvedavosť alebo obava o blízkych často vedie k spätnému zavolaniu a práve v tom je hlavné riziko. Mnohí Slováci až po kontrole výpisu z telefónneho účtu zistia, že boli obeťou sofistikovaného podvodu.
Pozor na spätné volania
Polícia upozorňuje, že spätné volania na tieto čísla môže byť spoplatnené výrazne vyššou sadzbou, ako by ste čakali. V niektorých prípadoch ide o tzv. prémiové linky, ktoré sú nastavené tak, aby volajúceho pripravili o desiatky až stovky eur.
„Ak vám v zahraničí žije rodina, tak jej čísla určite máte uložené. Ak sa s vami bude chcieť niekto spojiť zo zahraničia (známy, vzdialená rodina), tak by vám poslal esemesku, ak nebudete dvíhať,“ upozorňujú policajti na sociálnej sieti.
Podvodníci majú pripravené legendy
Ak sa vám predsalen podarí s volajúcim spojiť, je možné, že na druhej strane sa ocitne človek, ktorý predstiera, že vás pozná, alebo sa vydáva za zamestnanca banky, technickej podpory či úradníka. Tento človek má jasný cieľ, pričom vás chce zmanipulovať a získať prístup k vašim platobným údajom.
„Ide o sieť premyslených zahraničných podvodníkov, ktorí sú takmer nepostihnuteľní. Preto ich hovory ignorujte,“ dodáva polícia.
Ako sa brániť?
Polícia odporúča všetky neznáme čísla so zahraničnými predvoľbami radšej ignorovať. Ak máte podozrenie, že ide o podvod, dané číslo si zablokujte priamo v telefóne. Ak podvodné volania pokračujú, kontaktujte svojho mobilného operátora, ktorý vám môže pomôcť s blokovaním celých sérií čísel alebo predvolieb.
„Odporúčame podozrivé čísla blokovať. Ak by to nepomohlo, môžu ľudia o týchto číslach upovedomiť svojho operátora,“ pripomína polícia.
Zdieľajte výstrahu, varujte seniorov aj známych
Podvodníci často cielia na dôverčivejších ľudí, ako sú seniori, ale aj na tých, ktorí majú príbuzných v zahraničí. Práve tí môžu najľahšie podľahnúť obavám a zavolať späť. Polícia preto vyzýva verejnosť, aby o tomto trende informovali svojich rodičov, starých rodičov či priateľov.
Ak máte pochybnosti o hovore, vždy si radšej overte číslo u známeho alebo pomocou internetu. Nikdy neprezrádzajte svoje osobné údaje, heslá či čísla kariet. V prípade podozrenia na podvod kontaktujte políciu alebo svojho operátora. Prevencia je najúčinnejšou ochranou.