More na Slnečnom pobreží vyplavilo obrovské koberce rias, ktoré sa menia na smaragdovú kašu. Turisti sú znechutení, no náhrady za skazenú dovolenku sa nedočkajú.
Obľúbené bulharské letovisko Emony na Slnečnom pobreží, kam každoročne mieria tisíce dovolenkárov aj zo Slovenska, momentálne čelí netradičnému problému. More tu vyplavilo masívne vrstvy morských rias, ktoré vytvorili mazľavú zelenú kašu pokrývajúcu pláže. Turisti sa tak pred vstupom do vody musia predierať cez niekoľko metrov široký pás rias, ktoré im siahajú až do polovice lýtok.
Cestovné kancelárie odmietajú kompenzácie
Na situáciu upozornila česká turistka Naty prostredníctvom videa na TikToku. Podľa jej slov sa zelená masa tiahne v dĺžke stoviek metrov, no cestovné kancelárie odmietajú vrátiť peniaze alebo poskytnúť zľavy. Ich argument je jednoduchý: ide vraj o prirodzený jav, ktorý nemožno ovplyvniť.
„Dnes je situácia rovnaká, riasy zostali na pláži Emony. Sú tu ľudia, ktorí si zaplatili za dovolenku, ale cestovná kancelária vám peniaze za prírodný jav nevráti,“ uviedla k videu rozhorčená turistka Naty.
Zatiaľ sa najhoršie nánosy držia pri Emony, no miestni varujú, že prúdy môžu riasy kedykoľvek rozšíriť aj na zvyšné časti Slnečného pobrežia.
Riasy vraj dokazujú zdravé more
Podľa Hatice Alijevovej, hlavnej inšpektorky Regionálneho inšpektorátu životného prostredia a vôd v Burgase, nemusia turisti panikáriť. Riasy nie sú zdraviu škodlivé a naopak, svedčia o tom, že more je plné života a čisté.
Ako uviedol portál dunavmost.com, podobné „zelené invázie“ zasiahli bulharské pláže aj minulý rok, keď južné časti Nesebaru pokryla takzvaná „zelená polievka“.
Problém zasahuje aj iné pobrežia
Tento fenomén sa však netýka len Čierneho mora. Už na začiatku tejto sezóny sa podobné zelené koberce objavili aj v Jadranskom mori pri talianskych brehoch. Európska meteorologická služba Copernicus dokonca na sociálnej sieti zverejnila satelitné snímky, ktoré ukazujú dramatický kontrast medzi sviežou zelenou farbou pobrežia Talianska a Chorvátska a tmavomodrým otvoreným morom.

Hoci odborníci tvrdia, že takéto prírodné javy spravidla časom ustúpia, nikto nedokáže presne povedať, kedy sa pláže vrátia do svojej obvyklej podoby. Dovtedy si musia návštevníci pripraviť pevné nervy a možno aj gumáky.