fbpx

Matcha vplýva pozitívne na spánok u starších ľudí. Vedci zisťovali aj účinky pri demencii

Ilustračné foto. Zdroj: Freepik

Japonskí vedci nedávno zhodnotili potenciálne kognitívne výhody zeleného čaju matcha (práškový zelený čaj) pre starších dospelých. Zelené čaje obsahujú antioxidanty, ktoré môžu poskytnúť zdravotné výhody a dokonca zabrániť niektorým chorobám.

Pokiaľ sa neurobia významné pokroky v diagnostike a liečbe demencie, existujú obavy zo stúpajúceho trendu tohto ochorenia.

Keďže prípady demencie neustále stúpajú, vedci pokračujú vo výskume možností, ako môžu ľudia zlepšiť svoje kognitívne zdravie.

Výskumníci v Japonsku nedávno skúmali zelený čaj matcha, aby zistili, či jeho vlastnosti môžu poskytnúť kognitívne výhody.

Štúdia nepriniesla úplne výsledky, ktoré výskumníci očakávali, pretože účastníkom, ktorí užívali matchu, sa nezlepšila pamäť a iné širšie kognitívne funkcie. Avšak starší dospelí s miernym kognitívnym poklesom, ktorí užívali matchu, preukázali zlepšenie v oblasti sociálneho poznania a spánku.

Pomáha zachovať kognitívne funkcie?

Zelený čaj Matcha má vysoký obsah vitamínov a minerálov vrátane vitamínov C a E, horčíka a draslíka. Matcha má tiež bioaktívne zlúčeniny, ako je theanín a katechíny, píše portál Medical News Today.

Theanín je aminokyselina v rôznych potravinách a nápojoch, ktorá môže pomôcť uvoľniť myseľ. Katechíny sú polyfenoly a môžu potlačiť zápal v tele a zabrániť poškodeniu buniek.

Vedci, ktorí vykonali aktuálnu štúdiu, skúmali, ako matcha ovplyvňuje kognitívne fungovanie, a to náborom 99 účastníkov a ich pozorovaním počas 12 mesiacov. Účastníci boli vo veku 60 až 85 rokov.

Zo všetkých účastníkov 64 uviedlo subjektívny kognitívny pokles a 35 uviedlo miernu kognitívnu poruchu. Účastníci boli náhodne pridelení do skupiny matcha alebo placeba pomocou počítačom generovaného systému, čím sa zabezpečila rovnováha na základe veku (74 a viac rokov alebo mladší ako 74 rokov) a genotypu apolipoproteínu E (APOE), ktorý svedčí o riziku demencie.

Skupina matcha užívala 2 gramy zeleného čaju prostredníctvom kapsuly denne, zatiaľ čo skupina s placebom užívala kapsulu s kukuričným škrobom.

Cieľom tejto metódy bolo rovnomerne rozdeliť tieto charakteristiky medzi skupiny, aby sa minimalizovali rozdiely v riziku demencie, najmä preto, že riziko Alzheimerovej choroby v období 10 rokov je vyššie u ľudí nad 74 rokov ako u mladších.

Podľa vedcov obsahovali kapsuly matcha tieto vlastnosti:

  • 170,8 miligramov (mg) katechínov
  • 48,1 mg theanínu
  • 66,2 mg kofeínu na dennú porciu

Výskumníci vykonali kognitívne hodnotenia na začiatku, na konci a 6 mesiacov po intervencii štúdie. Testovali tiež neuropsychologický stav účastníkov, pamäť, výkonné fungovanie, pozornosť, sociálnu bystrosť a kvalitu spánku.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie