fbpx

Zem dočasne získa druhý mesiac: Asteroid nás bude sprevádzať dva mesiace

Ilustračný obrázok. Zdroj: Pixabay.com

V najbližších si Zem dočasne „adoptuje“ druhý mesiac, ktorý ju bude sprevádzať približne dva mesiace. Novým dočasným spoločníkom Zeme sa stane asteroid 2024 PT5, informuje TASR na základe správy portálu Space.com.

Objekt, ktorý nás navštívi, pochádza z pásu asteroidov Arjuna. Tento pás tvoria asteroidy, ktoré obiehajú okolo Slnka po dráhe veľmi podobnej dráhe Zeme, vo vzdialenosti približne 150 miliónov kilometrov,“ uviedol profesor Carlos de la Fuente Marcos z Universidad Complutense de Madrid pre Space.com. Marcos, vedúci tímu skúmajúceho minimesiace, je hlavným autorom novej štúdie, ktorá vyšla v žurnále The Research Notes of the AAS.

 

Podľa Marcosa existujú dva typy minimesiacov: dlhodobé a krátkodobé. Dlhodobé obiehajú Zem minimálne rok, krátkodobé oveľa kratšie, napríklad len niekoľko dní.

Teleso sa môže stať minimesiacom, ak sa k Zemi priblíži na vzdialenosť približne 4,5 milióna kilometrov a pohybuje sa relatívne pomaly, rýchlosťou okolo 3540 kilometrov za hodinu,“ dodal Marcos. Doteraz sa vedecky podarilo opísať iba dva dlhodobé a tri krátkodobé minimesiace Zeme, pričom niekoľko ďalších opísaných prípadov zatiaľ nebolo zverejnených.

 

Krátkodobé minimesiace sú pomerne časté – objavujú sa niekoľkokrát za desaťročie, zatiaľ čo dlhodobé sa podľa Science.com vyskytujú len raz za desať až dvadsať rokov.

Gravitácia Slnka vychyľuje minimesiace z ich geocentrickej obežnej dráhy. Keď asteroid 2024 PT5 prestane obiehať okolo Zeme, vráti sa na heliocentrickú dráhu v pásme asteroidov Arjuna.

 

Asteroid však bude pre väčšinu pozorovateľov neviditeľný, pretože je príliš malý. Nebude ho možné pozorovať ani pomocou bežných amatérskych teleskopov alebo ďalekohľadov.

 

Na jeho pozorovanie bude potrebný teleskop s priemerom minimálne 76 centimetrov, vybavený snímačmi s technológiou CCD alebo CMOS. Aj s takýmto teleskopom nebude ľudské oko schopné asteroid zachytiť,“ vysvetľuje vedec. Marcos spolu s kolegami plánuje asteroid 2024 PT5 podrobiť spektroskopickej a fotometrickej analýze, aby lepšie pochopili jeho zloženie.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie