Takmer polovica Slovákov verí, že slintačka a krívačka mohla byť trestom z Bruselu, vyše polovica vníma očkovanie proti ochoreniu COVID-19 za škodlivé a tretina ľudí má pochybnosti o tom, či je zem skutočne guľatá. Tieto zistenia vyplývajú z prieskumu agentúry SCIO, ktorý urobila pre portál Rozhovory so Šimonom.
„Akú vážnosť prikladáte úvahám o tom, že by Zem mohla byť plochá?“ Túto jednoduchú otázku, o ktorej by nemalo zapochybovať ani dieťa na prvom stupni základnej školy, označilo v prieskume za úplný nezmysel len 66 percent respondentov. Kým necelých 20 percent ľudí má miernejšie pochybnosti o guľatosti Zeme, takmer 15 percent má bližšie k tomu, aby uverili tomu, že je plochá.
Zdroj: Agentúra SCIO
Zaujímavé je tiež to, že o guľatosti Zeme najviac pochybujú voliči Slovenskej národnej strany. Pred ňou sú prívrženci strany Sme rodina a najsilnejšieho vládneho zoskupenia Smer-SD. Naopak, najmenej pochybností majú fanúšikovia opozičných strán – Progresívne Slovensko, SaS či Demokrati.
Zdroj: Agentúra SCIO
Zaujímavosťou je, že na jednoznačnú guľatosť Zeme verí menej ako polovica respondentov vo veku 18-29 rokov. „Ak by niekto potreboval dôkaz obrovského úpadku slovenského vzdelávacieho systému, nič viac ako toto alarmujúce číslo nepotrebuje”, dodal lekár a politický komentátor Šimon Žďarský.
Kým medzi 3o- až 59-ročnými sa toto číslo pohybuje od 61 do 66 percent, debaty o možnej plochosti našej planéty jednoznačne odmietajú najmä seniori. Za úplný nezmysel ich považuje vyše 80 percent respondentov.
Pomsta Bruselu
Súčasťou prieskumu bola aj otázka, do akej miery Slováci veria tvrdeniam, že vypuknutie epidémie slintačky a krívačky u nás a v Maďarsku nie je náhoda a môže byť plánovanou pomstou z Bruselu, za našu suverénnu zahraničnú politiku.
„Náš prieskum ukázal, že s touto úvahou sa vo väčšej či menšej miere stotožňuje až takmer 47 % dospelých občanov a občaniek Slovenska. To svedčí o obrovskej sile sociálnych sietí a konšpiračných médií, kde sa tieto úvahy objavili na formovanie verejnej mienky v krajine“, skonštatoval hlavný analytik agentúry SCIO Martin Klus. Za úplný nezmysel to pritom považuje len necelých 30 percent opýtaných.
Zdroj: Agentúra SCIO
Očkovanie na COVID nám škodilo
Podobne ako v prípade dôvodu vypuknutia slintačky, majú Slováci pochybnosti aj o prospešnosti očkovania proti ochoreniu COVID-19. Prospešné totiž bolo len pre 17 percent Slovákov. Až takmer 52 percent opýtaných o ňom pochybuje a vyše 30 percent ľudí tvrdí, že vakcinácia bola jednoznačne škodlivá.
„Ak je prospešnosť očkovania opakovane a nevyberaným spôsobom spochybňovaná priamo vládnym splnomocnencom, nad ktorým drží pevnú ochrannú ruku samotný predseda vlády, tak sa týmto číslam nemôžme čudovať”, uzavrel Žďarský.
Zdroj: Agentúra SCIO