Zemetrasenie pri NEAPOLE ničilo fasády, očakávajú sa úmrtia. Dohaduje sa, či môže vybuchnúť SOPKA

Foto: volcano.si.edu, AP
Reklama

Juhotalianske mesto Neapol zažilo vo štvrtok skoro ráno zemetrasenie s magnitúdou 4,4, ktoré spôsobilo malé materiálne škody a zranilo 11 ľudí. Najvážnejšie zranenie utrpela žena, ktorá bola zasiahnutá padajúcim stropom, pričom niekoľko ďalších osôb sa zranilo pri rozbití skla.

Jediný supervulkán?

Zemetrasenie bolo najsilnejšie zaznamenané v oblasti Fregrejské polia (Campi Fregrei), rozľahlej oblasti starých sopiek, ktorá pokrýva časť metropolitnej oblasti Neapol, informuje agentúra AP.

Otrasy, ktoré uvoľnili kamene a cement z niektorých fasád, mali najväčší dopad v pobrežnej oblasti od Pozzuoli, predmestia Neapola.

O oblasti sa hovorí ako o jedinom supervulkáne Európy, ktorého erupcia by mohla potenciálne ovplyvniť klímu na starom kontinente a aj smerom k Afrike.

Zatvorené budovy

Starosta Neapola, Gaetano Manfredi, informoval, že kvôli poškodeniu niektorých budov, vrátane kostola a sedemposchodovej obytnej budovy, boli tieto objekty dočasne uzavreté.

Niektoré školy boli preventívne zatvorené a inšpektori pokračujú v kontrolách stavieb.

Seizmológovia zaznamenali zvýšenú seizmickú aktivitu v tejto oblasti v posledných týždňoch. Úrady v minulosti uskutočnili cvičenia na prípravu na možnú veľkú núdzovú situáciu, keďže frekvencia otrasov sa zvýšila.

Povrch sa zdvihol o meter

Oblasť Fregrejské polia, známa svojou seizmickou a vulkanickou aktivitou, je domovom viac než 500-tisíc ľudí, ktorí sú potenciálne ohrození v prípade erupcie.

Od roku 2006 sa povrch tejto oblasti zdvihol o 1,3 metra, čo je viac než pri poslednej veľkej udalosti v roku 1984. Úrady však zdôraznili, že predpovedanie ďalšej erupcie alebo silného zemetrasenia je stále nemožné.

Po seizmických aktivitách v roku 1984 bolo ako preventívne opatrenie evakuovaných 40 000 obyvateľov, aj keď obavy z erupcie sa nakoniec nepotvrdili.

Možná mobilizácia

Talianska vláda sa po zemetrasení rozhodla zvažovať vyhlásenie stavu národnej mobilizácie. Minister civilnej ochrany Nello Musumeci oznámil, že po krátkom vyšetrení odborom civilnej ochrany v priebehu niekoľkých hodín podpíše dekrét na vyhlásenie tohto stavu.

Podľa jeho slov bude však potrebná spolupráca nielen inštitúcií, ale aj občanov, ktorí si musia zvyknúť na bdelé a zodpovedné spolunažívanie.

Šéf krajského úradu civilnej ochrany zároveň upresnil, že v tejto chvíli, aj keď situácia vyvolala výstrahu, nie je dôvod hovoriť o riziku vulkanickej erupcie.

Podľa odborníkov sa však očakávajú úmrtia, spomína meteoweb.eu.

Najsilnejšie otrasy boli vlani

Najsilnejšími otrasy v tejto oblasti boli zaznamenané v máji 2024, keď sa vyskytli zemetrasenia s rovnakou magnitúdou 4,4, ktoré boli označené za najsilnejšie za posledných 40 rokov, spomína agentúra Reuters.

Aj keď zemetrasenia s magnitúdou nad 4 nie sú v tejto oblasti neobvyklé, ich opakovanie sa v krátkom intervale zvyšuje obavy o seizmickú aktivitu a bezpečnosť obyvateľov.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia