„Stres ovplyvňuje spojenie neurónov, ktoré sa prejavuje ako stenčovanie šedej mozgovej kôry viditeľné na snímkach z magnetickej rezonancie,“ uviedol vedúci štúdie a hosťujúci profesor na katedre psychiatrie Oxfordskej univerzity Nicolas Crossley.
Snímky, ktoré boli v štúdii použité, zobrazovali mozgy mužov a žien vo veku 18 až 40 rokov z krajín Latinskej Ameriky, Číny, Južnej Afriky, Indie, USA a Veľkej Británie. Čím väčším predsudkom museli ženy vo svojej krajine čeliť, tým výraznejšie zmeny vykazovali ich mozgy.
Dojčenie
Štúdia výskumníkov z Kalifornskej univerzity v Los Angeles z roku 2021 zistila, že ženy, ktoré dojčili svoje deti, si po päťdesiatke viedli lepšie v kognitívnych testoch ako tie, ktoré nikdy nedojčili.
„Kým pozitívny efekt dojčenia na zdravie detí preukázali mnohé výskumy a je dobre známy, naša práca je jednou z mála, ktoré sa zameriavajú na dlhodobé zdravotné benefity dojčenia pre ženy,“ vysvetlila Molly Foxová, vedúca štúdia z katedry antropológie a psychiatrie a behaviorálnej vied.
Kognitívne funkcie žien nad 50 rokov, ktoré dojčili, sa ukazujú ako mimoriadne. Plynie z toho, že dojčenie funguje ako neurologická mozgová ochrana vo vyššom veku. Kognitívne zdravie je pre kvalitu života starnúcich ľudí zásadné, jeho zlyhávanie predikuje Alzheimerovu chorobu, ktorou trpí čoraz viac obyvateľov vyspelého sveta.
Menopauza
Pokles hladiny hormónov, predovšetkým estrogénu, je hybnou silou menopauzy: znížením a následným koncom fertility. Jej symptómy sa ale netýkajú len reprodukčných orgánov, ženy trpia aj návalmi tepla, výpadkami pamäti, kolísaním nálad, vyčerpaním a nekvalitným spánkom.
Len nedávno ale vedci zistili, že estrogén ovplyvňuje aj mozog. „Tušiť sa to začalo v roku 1996, 30 rokov po tom, čo človek pristál na Mesiaci,“ hovorí Lisa Mosconi, profesorka neurovedy a riaditeľka newyorskej organizácie Women´s Brain Initiative.
Mosconi so svojím tímom zistila, že ide takmer o revolúciu, mozgy žien v menopauze prechádzajú doslova remodelingom. Niektoré oblasti sa zmenšia, iné zväčšia a premenia sa aj spojenie medzi nimi. Ako opísala vo svojej práci v roku 2021, zmeny, ktoré sa počas menopauzy odohrajú, majú zásadný vplyv na zdravie mozgu v ďalších rokoch života ženy.
Preto by tie, ktoré menopauzou prechádzajú, mali dbať na zdravú životosprávu, odbúravať stres, dopriať si dostatok pohybu aj spoločnosti a venovať sa aktivitám, ktoré stimulujú mozog.