Ženu (†73) sa v Demänovskej jaskyni už nepodarilo oživiť. Nejde o ojedinelý prípad, ČO spôsobuje SMRŤ Slovákov v podzemí?

Ilustračné foto. Zdroj: Freepik/pixel-shot.com, TASR/Adriána Hudecová, HZS
Reklama

Minulotýždňová prehliadka jednej z najkrajších jaskýň Slovenska skončila tragédiou. V Demänovskej jaskyni slobody skolabovala 73-ročná žena. Napriek okamžitej pomoci zo strany svedkov, horských záchranárov a zdravotníkov sa jej život nepodarilo zachrániť.

Ako sme informovali, k tragédii došlo vo štvrtok (17. júla) počas prehliadky Demänovskej jaskyne slobody. Staršej žene sa náhle zhoršil zdravotný stav, skolabovala a upadla do bezvedomia. Ostatní účastníci zájazdu okamžite zareagovali, spustili resuscitáciu a použili aj automatický externý defibrilátor.

„Svedkovia udalosti ihneď začali s resuscitáciou vrátane použitia prístroja automatického externého defibrilátora. Na miesto bola vyslaná okrem horských záchranárov z Oblastného strediska Nízke Tatry – Jasná aj posádka rýchlej lekárskej pomoci (RLP) z Liptovského Mikuláša,“ uviedli horskí záchranári na svojej webovej stránke.

Nedokázali ju oživiť

Horská záchranná služba pokračovala v kardiopulmonálnej resuscitácii, ktorú následne prevzali profesionálni zdravotníci. Aj napriek intenzívnemu nasadeniu všetkých zložiek a okamžitej prvej pomoci sa 73-ročnej žene nepodarilo obnoviť životné funkcie.

„Žiaľ, aj napriek veľkej snahe všetkých zúčastnených sa u ženy nepodarilo obnoviť životné funkcie a lekárka skonštatovala smrť,“ dodali záchranári.

Miesto, kde si návštevníci bežne užívajú krásy podzemného sveta, sa tak zmenilo na scénu nešťastia. Nejde pritom o jediný prípad, kedy našli ľudia smrť v podzemí.

Defibrilátor nie vždy pomôže

Jozef Bachleda, bývalý riaditeľ Belianskej jaskyne, ktorá dlhé roky patrila k jaskyniam s najvyššou návštevnosťou, má počas svojho 30-ročného pôsobenia viacero skúseností s prípadmi úmrtí. „O Beliansku jaskyňu bol vždy medzi turistami veľký záujem. Z parkoviska k vchodu jaskyne vo výške 890 m n. m. si návštevníci musia vyšliapať 120 výškových a približne 1 000 dĺžkových metrov, a to dá zabrať. Veľa ľudí, ktorí prídu na dovolenku do Tatier, chce stihnúť čo najviac,“ povedal pre Nový Čas.

Problémom je precenenie vlastných síl. „Ľudia neraz nemajú kondičku a priamo zo stoličky kancelárie, obalení tukom s minimom svalov, si myslia, že zvládnu všetko. Väčšina prípadov kolapsov a aj úmrtí bola ešte pred vstupom do jaskyne. Za môjho pôsobenia ich bolo asi päť. Po náročnom výstupe si sadnú na lavičku a obehový systém, teda hlavne srdce, to nezvláda,“ vysvetľuje a dodáva, že niektoré jaskyne sú vybavené automatickým externým defibrilátorom, na ktorého použitie je personál vyškolený.

 

„Nie vždy sa však človeka podarí defibrilátorom zachrániť,“ ozrejmil.

Telo nebohej 73-ročnej ženy následne transportovali z jaskyne na nosidlách a odovzdali príslušníkom Policajného zboru. Záchranári apelujú na návštevníkov, aby nepodceňovali zdravotný stav pred vstupom do náročnejšieho terénu, akým sú aj sprístupnené jaskyne.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zdravie