Avizovala, že pri horších známkach by rodičia mali dieťaťu poskytnúť útechu a dohodnúť sa s ním, že v ďalšom polroku sa im podarí spoločnými silami získať na vysvedčení lepšie známky. „Pre dieťa je často dostatočným trestom už samotná zlá známka. Treba mu povedať, že mu dôverujú a veria mu, že budúci školský polrok budú známky na vysvedčení lepšie,“ dodala psychologička.
Vysvedčenie nie je rozsudok, uvádza polícia
Rodičia by podľa polície v prípade ohodnotenia, ktoré nie je podľa ich predstáv, nemali dieťa trestať. Ak pôjde o neprimeranú, dieťa sa môže zľaknúť a utiecť z domu.
S dieťaťom by sa naopak mali rodičia či dospelá osoba porozprávať a uistiť ho, že sa mu nič nestane. Pri skratových reakciách sa nič nevyrieši, naopak, maloleté osoby sa vystavujú riziku úrazu či situáciám, pri ktorých sa môžu stať obeťou trestného činu. „Ak zistené skutočnosti predsa len nasvedčujú tomu, že sa maloletá osoba zákonnému zástupcovi neozýva a zákonný zástupca má podozrenie, že jej hrozí nebezpečenstvo, ihneď treba kontaktovať políciu.“
Polícia rovnako apeluje, aby zákonní zástupcovia miesto trestu deti povzbudili. Mládež by sa totiž nemala báť reakcie rodičov ani v prípade zlých známok. „K dispozícii sú taktiež krízové linky, kde pomocnú ruku podá odborník, a, samozrejme, v prípade potreby je pripravená pomôcť aj polícia,“ dodala polícia.