Marec sa nám pomaly blíži a s ním aj meteorologická jar. Čo môžeme očakávať v oblasti počasia? Tento mesiac by mal byť teplotne nadpriemerný, s možnosťou príjemných slnečných dní a teplôt, ktoré môžu dosiahnuť až 20 °C. Na druhej strane sa však očakáva aj nižší výskyt zrážok, čo môže prehĺbiť problém s aktuálnym suchom.
Už 1. marca začína meteorologická jar a 20. marca sa začne aj jar podľa kalendára. Tento rok bola zima skôr slabá, s málo snehovými zrážkami. Na teplejšie dni sa mnohí tešia a netrpezlivo očakávajú prebúdzajúcu sa prírodu.
Február sa už chýli ku koncu a marec prichádza s predpoveďou teplého počasia. Podľa modelov ECMWF (Európskeho centra pre strednodobé predpovede počasia) by mal byť marec v strednej a severnej Európe teplotne nadpriemerný. Na Slovensku sa očakáva mierne nadpriemerná teplota, s možným dosiahnutím až 20 °C. Počas prvého marcového týždňa by teploty mohli prekročiť 15 °C.
Pokiaľ ide o zrážky, očakáva sa ich menej v strednej Európe a na východe, avšak viac ich bude na západe a severe kontinentu. Slovensko bude v marci trpieť podpriemernými zrážkami, čo môže ešte zhoršiť aktuálne suché podmienky v krajine.
Aký bude marec 2025?
Počas marca sa na Slovensku očakáva teplé počasie, ktoré bude nadpriemerné, s odchýlkou od 1 do 2 °C. V prvom týždni marca by teploty mohli dosiahnuť viac ako 15 °C, pričom v priebehu mesiaca sa postupne zvyšujú až k 18 °C, a nie je vylúčené ani prekročenie 20 °C.
Aj keď jarné dni budú príjemné, zrážky v marci budú podpriemerné, čo môže zhoršiť aktuálne suché podmienky v krajine. Očakáva sa, že menej dažďa zasiahne strednú a východnú Európu, pričom viac zrážok sa objaví na západe a severe kontinentu.
V marci sa očakáva, že väčšina strednej Európy a východnej časti kontinentu zažije menej zrážok. Naopak, južná, západná a severná časť Európy by mala zaznamenať vyššie úhrny zrážok. Na Slovensku sa predpokladá, že zrážky budú pod dlhodobým priemerom, čo zhorší už aj tak nepriaznivú situáciu s extrémnym suchom.
Slovensko už teraz čelí vážnemu suchu, a ak sa predpovede modelu ECMWF naplnia, situácia sa ešte zhorší, čo bude mať negatívny dopad predovšetkým na prírodu.