Nová daň spôsobuje viac oveľa viac nejasností a problémov, ako sa predpokladalo. Od 1. apríla sa totiž menia podmienky pri využívaní bankových účtov.
Len včera sme vás informovali o tom, že živnostníkom zostáva už len pár dní na to, aby si zriadili bankový účet, ktorý budú mať vyčlenený na podnikanie.
Od 1. apríla sa totiž menia podmienky pri využívaní účtov. Štát zaviedol novú transakčnú daň, ktorá sa bude vzťahovať na všetky finančné operácie spojené s podnikateľskou činnosťou.
Nie je určený typ účtu
Nová daň spôsobuje viac oveľa viac nejasností a problémov, ako sa predpokladalo. Portál O peniazoch píše, že mnoho podnikateľov si ešte v predstihu otváralo alebo otvára podnikateľské účty. Legislatíva ale hovorí len o zriadení účtu v banke, avšak nekonkretizuje presne, aký typ si má klient otvoriť.
Týždne pred oficiálnym vstupom zákona do platnosti sa pred klientskymi centrami tvoril dlhý rad podnikateľov, ktorí požiadali o výpis zo živnostenského registra, aby si v banke mohli otvoriť podnikateľský účet. Zákon o dani z finančných transakcií hovorí o povinnosti pre živnostníkov mať otvorený účet na účely podnikania. Nikde sa ale nespomína, o aký typ účtu má ísť.
Finančná správa sa odvoláva na znenie zákona, ktorý nevytyčuje presný typ účtu pre podnikateľa, ale mu ukladá iba povinnosť mať otvorený „platobný účet“.
„Ak fyzická osoba – podnikateľ využíval a využíva platobný účet (akýkoľvek účet v banke), je jeho povinnosťou definovať tento účet ako transakčný. Je už na konkrétnej banke, ako sa k danej problematike postaví,“ vysvetľuje hovorca finančnej správy Daniel Súkup.
Nevýhody preklopenia osobného účtu na podnikateľský
Jednou z možnosti je využiť ponuky bánk na bezplatnú zmenu formy účtu klienta z osobného na podnikateľský, čím sa zachová pôvodné číslo účtu.
„Na základe uvedeného je zrejmé, že fyzická osoba – podnikateľ nemá povinnosť otvárať si nový podnikateľský účet. Konkrétne podmienky si však definujú konkrétne banky. Zákon neukladá povinnosť zriadiť si nový účet,“ dodáva hovorca.
Pokiaľ si živnostník vyhradí osobný účet na podnikateľské účely, riskuje zbytočné poplatky. V predošlom článku sme o tejto skutočnosti písali, že doteraz mnoho živnostníkov používalo svoj osobný účet na podnikanie.
Aj keď to zákon nezakazuje, v praxi to znamená, že sa na všetky transakcie, vrátane súkromných nákupov, bude vzťahovať nová daň z transakcie. Platba za potraviny, faktúry za bývanie či výber hotovosti z bankomatu – to všetko môže byť zbytočne spoplatnené.
Transakčná daň predstavuje 0,4 % z každej platby, pričom maximálna suma pri jednej transakcii je 40 eur. Výbery hotovosti sú ešte drahšie – 0,8 % bez stanoveného limitu. Čím vyššie sumy bude živnostník vyberať, tým viac zaplatí na daniach.
Otvorenie podnikateľského účtu nie je povinné, no prináša viaceré výhody. Ak si živnostník zriadi samostatný účet na podnikanie, vyhne sa tomu, že by platil daň aj za osobné nákupy. Navyše, ak má podnikateľský a osobný účet v rovnakej banke, môže medzi nimi posielať peniaze bez dane. V prípade, že by mal účty v rôznych bankách, ani interné presuny nebudú výnimkou.
Bankoví poradcovia sú bezradní
Zákon tak nevymedzuje typ účtu, aký má mať podnikateľ zriadený. „Daňovník, ktorý je fyzickou osobou a nemá zriadený platobný účet, na ktorom vykonáva finančné transakcie súvisiace s jeho podnikaním, je povinný zriadiť si transakčný účet do 31. marca 2025,“ píše sa v Zákone o dani z finančných transakcií.
Zákon o dani z finančných transakcií má aj po viacerých úpravách stále vážne nedostatky, ktoré je potrebné odstrániť, informovali sme koncom februára.
A nejasnosti okolo uplatňovania transakčnej dane pociťujú samotné banky, ktorých telefónne linky doslova horia pod náporom klientov. Keďže mnoho povinností k novej dani pripadlo na banky, podnikatelia sa obracajú so svojimi nejasnosťami práve na ne.
Bankoví poradcovia ale na mnohé otázky nemôžu odpovedať, pretože im to nedovoľuje zákon. „Nemôžeme totiž poskytovať daňové poradenstvo,“ upozorňuje hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková.
Na koho sa môžu klienti v otázke dani z finančných transakcií obracať, sa dočítate vo včerajšom článku.