Vo vzorkách z asteroidu Bennu vedci našli aminokyseliny a základné zložky DNA, ktoré sú nevyhnutné pre život na Zemi. Tento objav naznačuje možnosť, že život mohol byť na našu planétu prinesený z vesmíru.
Vzorky hornín a prachu z asteroidu Bennu priniesla na Zem sonda NASA OSIRIS-REx. Po ich preskúmaní vedci zistili, že obsahujú látky, ktoré sú nevyhnutné pre existenciu života na našej planéte. Opísali to v štúdii uverejnenej v časopise Nature Astronomy.
Medzi najdôveryhodnejšie zistenia patrili aminokyseliny, 14 z 20, ktoré život na Zemi využíva na výrobu bielkovín. Ďalej všetkých päť nukleobáz, ktoré sa používajú na ukladanie a prenos genetických inštrukcií v zložitejších pozemských biomolekulách, ako sú DNA a RNA, vrátane spôsobu usporiadania aminokyselín do bielkovín, opisuje NASA.
„Zistenia nedokazujú existenciu života ako takého, ale naznačujú, že podmienky potrebné pre život boli rozšírené v celej ranej slnečnej sústave. To zvyšuje pravdepodobnosť, že život mohol vzniknúť aj na iných planétach a mesiacoch,“ vysvetlila americká vládna agentúra.
Extrémne hladiny amoniaku
Vedci objavili veľmi vysoké hladiny amoniaku vo vzorkách z Bennu. Amoniak je kľúčový, pretože za vhodných podmienok môže reagovať s formaldehydom, ktorý sa tiež nachádzal vo vzorkách, a vytvárať zložité molekuly, ako sú aminokyseliny. Keď sa aminokyseliny spoja do dlhých reťazcov, vytvoria proteíny, ktoré sú základom takmer všetkých biologických procesov.
„Misia NASA OSIRIS-REx už teraz prepisuje učebnice o tom, čo vieme o vzniku našej slnečnej sústavy,“ povedal Nicky Fox z riaditeľstva vedeckých misií v ústredí NASA. „Asteroidy predstavujú časovú schránku do histórie našej planéty a vzorky z Bennu sú kľúčom k nášmu pochopeniu toho, aké zložky existovali v našej slnečnej sústave pred vznikom života na Zemi,“ dodala.
„Stopy, ktoré hľadáme, sú nepatrné a veľmi ľahko sa ničia alebo menia vplyvom prostredia Zeme. Preto by niektoré z týchto nových objavov neboli možné bez misie na návrat vzoriek, dôkladných opatrení na kontrolu kontaminácie a starostlivého uchovávania a skladovania tohto vzácneho materiálu z Bennu,“ vysvetlil hlavný autor štúdie Danny Glavin.
Bennu je asteroid, ktorý je na rovníku široký asi pol kilometra. Pravdepodobne sa oddelil od oveľa väčšieho nebeského telesa. Bennu sa k Zemi približuje každých šesť rokov, keď sa k našej planéte priblíži na vzdialenosť približne 300-tisíc kilometrov.