Iránsky najvyšší vodca Alí Chameneí sa už takmer mesiac neobjavil na verejnosti, čo viedlo k rozsiahlym špekuláciám o jeho zdraví, mieste pobytu a celkovej stabilite jeho teokratického režimu. Chameneího neprítomnosť je obzvlášť citlivá, pretože vynechal oslavy islamského nového roka, na ktorých sa tradične zúčastňuje.
V Iráne vo všeobecnosti a na sociálnych médiách sa ľudia pýtajú, či sa skrýva, opustil krajinu, je vážne chorý alebo možno dokonca mŕtvy, píše iDnes.cz. Chameneího dlhodobé zmiznutie prichádza v čase zvýšeného napätia v Iráne, ktoré je pravdepodobne najkritickejším obdobím od vojny s Irakom v rokoch 1980 – 1988. Režim teraz čelí konfrontácii s Izraelom a USA, ktorá v predchádzajúcich týždňoch dosiahla vyhrotenú fázu.
Neprítomnosť najvyššieho vodcu je teraz o to výraznejšia, že jeho predchodca ajatolláh Chomejní by si nikdy nedovolil chýbať počas Muharramu (Nového roka), dokonca ani počas najhoršej iránsko-irackej vojny. Chameneího neprítomnosť na verejnosti inak nie je ničím novým. V minulosti už boli obdobia, keď ho nebolo vidieť na ceremóniách ani v médiách. Tentoraz je to však iné – už 25 dní panuje jeho úplná neprítomnosť.
Medzitým sa na spomínaných ceremóniách na verejnosti objavili iní vysokopostavení predstavitelia režimu, ako napríklad prezident Massúd Pesekján a šéf iránskeho súdnictva Gholámhosejn Mohsen Edzei. Údajne preto, aby demonštrovali jednotu a uistili o stabilite islamskej republiky napriek neprítomnosti jej najvyššieho vodcu, uvádza portál Iranwire.
Chameneího zmiznutie vyvolalo viacero teórií. Niektorí analytici naznačujú, že mohlo ísť o strategický krok s cieľom vyhnúť sa politickej zodpovednosti počas citlivých rokovaní o budúcnosti režimu. Iní špekulujú, že mohol zostať v tajnom bunkri – možno v Lavizane v Teheráne. Chameneí sa na verejnosti neobjavil od 13. júna, teda od toho istého dňa, keď Izrael uskutočnil vojenský útok na iránske územie.
Počas tohto obdobia boli zverejnené tri starostlivo zostrihané videoklipy. Žiadny z nich neposkytuje presvedčivý dôkaz o jeho súčasnej polohe alebo zdravotnom stave. Najmä tretie video vyvolalo medzi jeho priaznivcami skôr obavy než upokojenie, čo niektorých používateľov sociálnych médií podnietilo k modlitbám za jeho uzdravenie.
Rozruch vyvolal Mehdi Fazaeli, člen úradu zodpovedného za uchovávanie a vydávanie Chameneího diel. Keď sa ho počas televízneho rozhovoru opýtali na zdravotný stav najvyššieho vodcu, Fazaeli odpovedal: „Je v poriadku.“ Potom však dodal: „Mali by sme sa modliť. Ak Boh dá, ľudia budú toto víťazstvo oslavovať spolu s najvyšším vodcom.“
Ďalšie podozrenia vyvolala nezvyčajná neprítomnosť na Chameneího oficiálnych účtoch X. Zatiaľ čo perzský účet naďalej zdieľa úryvky z minulých prejavov, anglický účet nebol aktualizovaný od 26. júna. Jeho posledný tweet varoval: „Sionistický režim si musí uvedomiť, že útok na Iránsku islamskú republiku bude mať za následok vysoké náklady.“
Utiekol do Ruska?
Niektorí sa domnievajú, že Chameneí možno ušiel z krajiny. Existujú špekulácie, že Chameneího odviezli do Ruska skôr, ako izraelské sily získali úplnú kontrolu nad iránskym vzdušným priestorom. Túto teóriu podporila cesta ministra zahraničných vecí Abbása Arakčího do Ruska a následný súhlas Iránu s prímerím.
Podporuje to aj presvedčenie, že v Iráne nie je pre Chameneího žiadne bezpečné útočisko vzhľadom na rozsah izraelského a amerického leteckého dohľadu. Kritici tejto teórie však poukazujú na to, že pre Chameneího by bolo takmer nemožné opustiť Irán bez toho, aby bol odhalený. Diskusia zatiaľ na sociálnych médiách pokračuje. Jeden používateľ na X napísal: „Chameneí neopustil Irán z dvoch dôvodov: po prvé, vie, že útek by ho stál moc, rovnako ako iných vládcov. Po druhé, v konečnom dôsledku nedôveruje ani Rusku.“
Chameneího dlhšia neprítomnosť – najmä jeho neúčasť na tradičných muharramových rituáloch – vyvolala vlnu posmeškov a protestov na sociálnych médiách. Hashtag, preložený do angličtiny ako #KdeJeChamenei, sa stal virálnym, pričom mnohí si jeho zmiznutie vysvetľujú ako prejav slabosti, strachu alebo politického chaosu v krajine. Rozšírili sa falošné plagáty „nezvestnej osoby“ a satirické tweety, ktoré odrážajú zmes výsmechu a odporu v týchto nepokojných časoch.
Hľadajú nástupcu?
Niektorí politickí pozorovatelia naznačujú, že Chameneí bol fakticky odsunutý z politickej scény a mediálna blokáda je spôsob, ako si verejnosť zvykla na jeho možnú neprítomnosť. Táto teória sa zhoduje so správami o zvýšenom politickom manévrovaní v Iráne. Túto domnienku podporuje aktivita v táboroch hlavného vyjednávača o iránskom jadrovom programe so zahraničím Alího Laridžáního a bývalého prezidenta Hasana Rúháního.
Rúhání, znepokojený dôsledkami prebiehajúcich konfliktov, sa prostredníctvom konzultácií snažil získať podporu viacerých vysokopostavených duchovných. Rúhání varoval pred nebezpečenstvom zrútenia štruktúry režimu a oslabenia moci duchovenstva a snažil sa zastaviť obohacovanie uránu, aby neprovokoval Západ.
Laridžání, ktorý je aj bývalým predsedom parlamentu, sa tiež snažil využiť svoj politický vplyv a rodinné väzby, aby sa údajne pokúsil presvedčiť Chameneího, aby podporil priame rokovania s USA a predstavil sa ako „záchranca Iránu“. Agentúra Reuters uviedla, že súbežne s týmito snahami nedávne izraelské útoky a hrozby atentátom na Chameneího urýchlili vnútorné diskusie o Chameneího nástupníctve.
Zvažujú sa dvaja hlavní kandidáti: Mojtaba Chameneí, jeho syn, a Hasan Chomejní, vnuk zakladateľa islamskej republiky. Narastajú aj obavy z atentátu na Chameneího, najmä vzhľadom na provokatívne vyhlásenia izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a amerického prezidenta Donalda Trumpa. Mnohí sa domnievajú, že táto hrozba je reálna a môže vysvetľovať Chameneího zmiznutie.
Trump bol totiž v piatok (4.7.) nútený vyhlásiť, že útoky USA a Izraela na iránsky jadrový program neodradili Teherán od pokračovania v obohacovaní uránu, čo by stále mohlo viesť k tomu, že Irán vyrobí jadrovú bombu a predtým nevylúčil, že by sa letecké útoky mohli zopakovať.