fbpx

Zlato je na vrchole. Prudko sa zvyšuje aj cena striebra

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: FREEPIK/wirestock

Cena zlata dosiahla svoju rekordnú úroveň, a to tesne pod 2 450 USD (v prepočte presne 2 255,69 eur) za trójsku uncu (oz; 31,1 gramu). Trh očakáva, že americký Federálny rezervný systém (Fed) bude pripravený čoskoro znížiť referenčné úrokové sadzby, keďže inflácia v Spojených štátoch sa naďalej zmierňuje. Píše portál idnes.cz.

V pondelok krátko po 9:00 SEČ sa zlato s okamžitým dodaním predávalo za približne 2 441 USD/uncu, čo v porovnaní s predchádzajúcim obchodným dňom znamenalo nárast ceny o 1,1 %. V skorých ranných hodinách sa dostalo až na úroveň 2 449,89 USD (2 255,43 eur). Výrazne vzrástla aj cena striebra, ktorá pridala 0,9 % na 31,79 USD/uncu a ráno sa pohybovala nad úrovňou 31,50 USD. Striebro je v súčasnosti najdrahšie od konca roka 2012.

Štatistiky z minulého týždňa ukázali, že inflácia v USA sa naďalej znižovala a v apríli klesla o desatinu bodu na 3,4 %. Obchodníci teraz vidia 65-percentnú pravdepodobnosť, že Fed pristúpi k zníženiu sadzieb do septembra, zatiaľ čo donedávna uvádzali september skôr ako prvú príležitosť na zníženie sadzieb.

Hlavná úroková sadzba v USA sa v súčasnosti nachádza v pásme 5,25 % až 5,50 %, čo predstavuje 23-ročné maximum. Fed v stredu zverejní zápisnicu zo svojho posledného zasadnutia a obchodníci sa z nej budú snažiť získať lepšiu predstavu o tom, kedy môžu očakávať zníženie sadzieb v USA.

Cena najbližšieho futures kontraktu na zlato zaznamenala nárast o 1,3 % na 2 451 USD/uncu. Dolár sa pohyboval na nezmenenej úrovni okolo 104,43 bodu.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie