fbpx

Zlato raketovo zdraželo. Môžu za to Spojené štáty, Čína aj Rusko

Reklama
Zlato. Zdroj: Unsplash/Zlaťáky.cz

Cena zlata pokorila historické rekordy a podľa ekonómov sa ešte zďaleka nemusí zastaviť. Dôvodom je očakávanie znižovania sadzieb americkej centrálnej banky Fed, záujem čínskych domácností o zlato aj naďalej pokračujúci konflikt na Ukrajine.

Cena zlata priebežne stúpa už od októbra 2022. Spočiatku jeho rast kompenzoval predchádzajúce straty spôsobené rastom amerických úrokových sadzieb, trend však pretrval a v posledných týždňoch cena zlata strmo vystrelila.

Minulý týždeň tak prvýkrát v histórii prelomila métu 2 300 dolárov (približne 2000 eur) za trójsku uncu (31,1 gramu). Dôvodov je podľa expertov niekoľko. Medzi hlavné patrí hlad centrálnych bánk po zlatom.

Na rast ceny má ďalej vplyv aj blížiace sa znižovanie úrokových sadzieb amerického FED .

„Na prekvapenie mnohých trhových expertov Fed v tomto roku zatiaľ ignoruje silne uvoľnené finančné podmienky, ako sú rastúca úverová dostupnosť, silný rast akcií, iracionálne správanie okolo technologických titulov a kryptomien,“ hovorí analytik spoločnosti BHS Timur Barotov.

Zlato, ale aj mnoho ďalších reálnych aktív totiž vždy reagujú na očakávané znižovanie úrokových sadzieb práve rastom svojej ceny. „Komodity totiž nenesú úrok, a to ich robí v prostredí vysokých úrokových sadzieb relatívne menej atraktívne,“ dopĺňa ekonóm Komerční banky Jaromír Gec.

Ďalším dôvodom pre rast ceny zlata je globálny záujem zo strany investorov. „Časť z nich môže nakupovať zlato kvôli ochrane proti inflácii,“ hovorí analytik Českej sporiteľne Jiří Polanský.

„Česká národná banka vlani niekoľkonásobila držanie zlata a pokračuje v nákupoch aj tento rok. Postupne smeruje k cieľu nakúpiť do devízových rezerv sto ton zlata a znovu vytvoriť takzvaný zlatý poklad. Hoci mal tento plán guvernéra Aleša Michla mnoho odporcov, ukazuje sa, že to bol geniálny ťah, na ktorom banka slušne zarába,“ hovorí Vladimír Pikora, hlavný ekonóm CFG. Podobne v súčasnej dobe postupuje napríklad aj čínska centrálna banka.

Vo vojne je riziko

Silný záujem prichádza aj z Číny. „Domácnosti vzhľadom na zlú situáciu na tamojšom nehnuteľnom aj akciovom trhu hľadajú alternatívne investičné príležitosti,“ dodáva Jaromír Gec s tým, že lákať ich môže práve zlato.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie