Zlato, slzy, eufória: NAJVÄČŠIE ÚSPECHY slovenského hokeja, ktoré písali históriu!

Najväčšie úspechy slovenského hokeja
Najväčšie úspechy slovenského hokeja. FOTO: x.com/@denniksme
Reklama

Slovenský hokej má za sebou niekoľko nezabudnuteľných momentov, ktoré zjednotili národ a vyvolali emócie, aké dokáže ponúknuť len tento šport. Od legendárneho zlata v Göteborgu až po prvú olympijskú medailu v Pekingu — poďme sa pozrieť na tie najvýznamnejšie okamihy, ktoré navždy ostanú zapísané zlatým písmom v našej hokejovej kronike.

2000 – Prvé striebro, ktoré prebudilo národ

Majstrovstvá sveta v ruskom Petrohrade, ktoré sa konali v roku 2000 priniesli pre Slovensko prvý obrovský medzinárodný úspech a boli tiež prvým turnajom, ktorý sfanatizoval slovenských fanúšikov. Pred začiatkom šampionátu Slovensko rozhodne nepatrilo medzi okruh favoritov, no po výborných výkonoch a vyradení USA, či Fínska sa dostali až do finále. V tom podľahli favorizovanému Česku 3:5, no celé Slovensko aj napriek tomu oslavovalo.

Očakávania boli minimálne, no výkon tímu, ktorý už vtedy ťahal kapitán Miroslav Šatan, Zdeno Chára, či Michal Handzuš, rozpútal na Slovensku hokejovú mániu. Príchod reprezentácie po polnoci do Bratislavy vítali tisíce ľudí — vtedy sa zrodila slovenská hokejová vášeň.

2002 – Zlatý Göteborg a najväčší triumf histórie

Dva roky po Petrohrade sme zažili najkrajší hokejový sen. Vo švédskom Göteborgu zdolali Slováci vo finále majstrovstiev sveta favorizované Rusko 4:3. Víťazný gól strelil Peter Bondra a celé Slovensko prepuklo do osláv. Obrovský úspech bol vrcholom zlatej hokejovej generácie, ktorá sa v našej krajine dala dokopy.  V tíme boli hokejové legendy ako Miroslav Šatan, Žigmund Pálffy, Richard Lintner, Ľubomír Višňovský a brankársky hrdina Ján Lašák.

Slováci sa na ceste za zlatom v roku 2002 stretli s Ruskom. FOTO: x.com/@denniksme

Na ceste za zlatom Slováci postupne vyradili silný výber Kanady, v následnom heroickom semifinále postúpili po samostatných nájazdoch, keď rozhodol Richard Lintner, no a vo finále ich čakalo favorizované Rusko. Päť minút pred koncom zápasu sa odpútala dvojica Pálffy – Bondra a druhý menovaný nakoniec prekonal brankára Sokolova. Celá krajina tak mohla oslavovať historický úspech, ktorý nielenže upevnil miesto Slovenska medzi svetovou elitou, ale výrazne ovplyvnil aj postoj spoločnosti a vlády k športu ako takému.

2003 – Bronz ako potvrdenie kvality

O rok neskôr sa slovenskí hokejisti opäť dokázali prebojovať medzi najlepších a z Helsínk si priniesli bronzové medaily. Bolo to potvrdenie toho, že úspech z Göteborgu nebol náhodou. Slovensko sa stalo stabilným členom hokejovej špičky a naši hráči boli rešpektovaní na všetkých svetových podujatiach.

2010 – Vancouver: Blízko k historickej medaile

Zimné olympijské hry v kanadskom Vancouveri ponúkli slovenskému tímu šancu zabojovať o historickú olympijskú medailu. Očakávania boli tento krát vysoké a našim sa vzhľadom na účasť hráčov z NHL podarilo dať naozaj silný tím, pre ktorý malo ísť o poslednú šancu získať veľký úspech v tomto zložení.

Ťahúňom Slovenska bol najmä kapitán Pavol Demitra, ktorému zdarne sekundoval Marián Hossa. Práve táto dvojica ovládla tabuľku produktivity celého turnaja.  Po strhujúcom semifinále s domácou Kanadou, kde sme prehrali len tesne, nás čakal súboj o bronz s Fínmi. Po dvoch tretinách sme viedli, no záver nám nevyšiel a skončili sme na nepopulárnom štvrtom mieste. Napriek tomu išlo o obrovský úspech, ktorý Slovensko zaradil medzi favoritov aj na olympijskej scéne.

2012 – Striebro z Helsínk

Po dlhšej prestávke sa Slovensko opäť priblížilo k najvyšším métam. V Helsinkách sme na MS získali striebornú medailu po finálovej prehre s Ruskom. Išlo o obrovský úspech a pomerne veľké prekvapenie, nakoľko s podobným umiestnením nikto nerátal.  Kapitánom tímu bol tentokrát obranca Zdeno Chára, ktorý rok predtým zdvihol nad hlavu Stanley Cup ako kapitán Bostonu.

Vo výbere figurovali aj ďalší známi hráči ako Šatan, Handzuš, Radivojevič či Andrej Sekera. Turnaj bol plný napätia, zvratov a drámy — presne to, čo fanúšikovia milujú. Slovensko prekvapivo vyradilo favorizované celky Kanady a Česka, aby sa vo finále po desiatich rokoch opäť postavilo Rusku. Obrovský favorit tentokrát nenechal nič na náhodu a po výhre 6:2 sa tešil zo zisku zlatej medaily. Napriek tomu išlo pre Slovensko o obrovský a vzhľadom na kvalitu kádra nečakaný úspech a do dnes poslednú medailu z MS.

2022 – Bronz z Pekingu: Prvá olympijská medaila

Na zimnej olympiáde v Pekingu sa slovenskému tímu pod vedením trénera Craiga Ramsayho podarilo získať historicky prvú olympijskú medailu. Bronzová priečka je o to cennejšia, že na turnaji žiarili mladí hráči ako Juraj Slafkovský,  ktorý sa napokon stal najproduktívnejším hráčom celého turnaja, či obranca Šimon Nemec. Našim mladíkom úspešný turnaj navyše pomohol na ceste k historickému úspechu pre náš hokej, keď sa dvojica stala jednotkou, respektíve dvojkou v následnom drafte NHL.

Náš výber si na ceste k bronzovým medailám poradil celkom jednoznačne najskôr s Nemeckom, následne v štvrťfinále s USA, aby v semifinále prehral s neskorším víťazom Fínskom. V boji o bronz si však Slováci napravili chuť a porazili Švédsko jednoznačne 4:0. Mladý výber tak oslavoval historický úspech Slovenska na ZOH a síce zisk bronzovej medaile.

V Pekingu nás výkonmi ťahal hlavne mladík Juraj Slafkovský. FOTO: x.com/@denniksme
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Šport