Schwerin, hlavné mesto východonemeckej spolkovej krajiny Meklenbursko-Predné Pomoransko, sa stane dejiskom prelomovej udalosti. Príjemcovia občianskych príspevkov, teda kombinácia podpory v nezamestnanosti a sociálnych dávok, v ňom odteraz budú musieť pracovať na čiastočný úväzok, aby mohli naďalej poberať plnú výšku dávky.
Mesto sa tak stáva prvým v Spolkovej republike, ktoré po príjemcoch občianskeho príspevku, teda príjmu (štandardná sadzba spravidla 502 eur) predtým známeho ako Hartz IV., požaduje, aby pracovali. V opačnom prípade hrozí pokuta, pripomína denník Bild.
Na svojom poslednom zasadnutí pred prelomom roka mestská rada vo Schwerine hlasovala o tom, či by príjemcovia občianskych príspevkov mali mať povinnosť aktivít pre neziskové organizácie (spolky, škôlky, školy). Výsledok: 24 hlasov za, 16 proti, jeden sa zdržal hlasovania.
Návrh podmieniť peniaze od štátu prác pre komunitu vzišiel od protiimigračnej Alternatívy pre Nemecko (AfD), ktorá však chcela pracovnú povinnosť iba pre žiadateľov o azyl. Konzervatívna kresťanská demokracia (CDU) návrh rozšírila na všetkých príjemcov dávok – a dosiahla jeho schválenie.
Vzorom sa stal úspešný model okresného správcu Christiana Herrgotta (CDU) v durínskom okrese Saale-Orla. Ten využil dovtedy nevyužívanú možnosť, že podľa § 5 zákona o dávkach pre žiadateľov o azyl môžu byť ľudia žiadajúci o ochranu, ktorí sú schopní pracovať a žijú v spoločnom ubytovaní, povinní vykonávať v obmedzenom rozsahu verejnoprospešné práce.
Na základe skúseností z Durínska Rudolf očakáva, že počet ľudí s nárokom na dávky sa znateľne zníži aj vo Schwerine a že tým poklesnú náklady mesta „K vedľajším účinkom patrí rýchlejšia integrácia a lepšia jazyková vybavenosť,“ nepochybuje Gert Rudolf, šéf parlamentnej frakcie CDU.
Celkom 63 percent zo všetkých ľudí, ktorí by mohli v Nemecku pracovať – a poberajú pritom sociálne dávky – tvoria osoby s migračným pozadím. Ich podiel v nemeckej populácii je pritom iba 29 percent. Rečou absolútnych čísel: zo zhruba 3,9 milióna príjemcov tejto podpory je 2,5 milióna tých, ktorí majú „migračné pozadie“. Teda majú aspoň jedného rodiča cudzinca.