Zmenilo mu to život. Známy profesor prezradil 5 RÁD od DALAJLÁMU, ktoré by mal poznať každý!

Zdroj: TASR, Wikimedia Commons/Gage Skidmore
Reklama

Aj malé skutky majú silu ovplyvniť svet, ak im dáme šancu. Arthur C. Brooks si túto pravdu uvedomil vďaka spolupráci s dalajlámom. Od duchovného vodcu získal päť jednoduchých, no silných rád, ktoré môžu zmeniť náš pohľad na život, ľudí aj nás samých.

Svet nezmenia len mocní. Každý z nás má silu konať

Vo svete plnom vojen, chudoby a spoločenských kríz sa čoraz viac ľudí cíti bezmocne. Akoby skutočné zmeny mohli prichádzať len z najvyšších poschodí moci. Informuje o tom portál Dobré Noviny.

Arthur C. Brooks, profesor, novinár a odborník na šťastie, však tvrdí opak. „Aj keď toto uvažovanie pôsobí logicky, je to nesprávny spôsob, ako sa pozerať na svet,“ uviedol pre The Atlantic. Brooks tvrdí, že silu ovplyvniť svet má každý z nás, a práve túto pravdu si uvedomil vďaka spolupráci s jedným z najmocnejších mužov planéty, dalajlámom.

Z ich dlhoročného kontaktu si odniesol päť jednoduchých rád, ktoré v ňom zanechali hlboký dojem.

1. Podávajte čaj: Začnite malými skutkami

Každé Brooksovo stretnutie s dalajlámom začínalo pohostením, konkrétne šálkou čaju. „Medzi Tibeťanmi je to spoločný akt štedrosti a pokory, ktorý má slúžiť iným. Tichým gestom pohostinnosti začína cyklus dobrej vôle,“ vysvetlil Brooks.

Citoval aj Buddhu: „Neprehliadajte malé dobré činy – aj kvapky vody nakoniec naplnia obrovskú nádobu.“ Tieto malé skutky si síce vyžadujú vedomý úmysel, ale rýchlo sa môžu stať návykmi. „Ak sa dnes pokúsite servírovať čaj, budete ho chcieť servírovať aj zajtra,“ uzavrel Brooks.

Výskumy potvrdzujú, že ľudia, ktorí myslia na druhých, prežívajú väčšiu spokojnosť – a čím viac dávajú, tým viac chcú pomáhať.

Zdroj: TASR

2. Ukážte zuby: Autentický úsmev je nákazlivý

Jednou z najčastejších rád, ktoré dalajláma dáva, je: „Ukážte svoje zuby.“ Nejde o agresiu, ale o výzvu na skutočný úsmev, nie ten kontrolovaný ako Mona Lisa, ale otvorený a úprimný. „Zjednodušene povedané, v prítomnosti skutočného úsmevu sa radosť a ľudské spojenie rozšíria do celého okolia,“ píše Brooks.

Neurovedci hovoria o tzv. zrkadlových neurónoch, keď vidíme autentický úsmev, náš mozog reaguje rovnakým výrazom.

„Buďte sami sebou: Ukážte svoje zuby ľuďom, ktorých stretnete,“ vyzýva Brooks.

3. Skúste kráčať v cudzích topánkach: Rozvíjajte súcit

Prvý dalajláma, Gendun Drupa (narodený v roku 1391), zdôrazňoval súcit k všetkým cítiacim bytostiam. V tibetskom budhizme sa verí, že všetky bytosti sa znovuzrodzujú v samsáre – cykle túžby, utrpenia a nevedomosti. Každý z nás už mohol byť v minulých životoch vaším rodičom, a preto si zaslúži úctu a lásku.

„Ak vás niekto rozrušuje, zamyslite sa nad jeho problémami,“ radí Brooks a cituje dalajlámu, ktorý učí, že meditácia zameraná na láskavosť môže zmeniť náš postoj. Psychológovia potvrdzujú, že hoci je prirodzené sústrediť sa na chyby iných, súcit sa dá natrénovať.

4. Cíťte, ale premýšľajte: Emócie ovládajte rozumom

Súcit neznamená pasivitu. Dalajláma opakovane zdôrazňuje dôležitosť logiky a rozumu pri zvládaní negatívnych emócií. Jeho známa veta znie: „Ak existuje riešenie, načo sa rozčuľovať? A ak riešenie neexistuje, načo sa rozčuľovať?“

Brooks upozorňuje, že vedci už dokázali „nákazlivý účinok sťažovania sa“. Človek, ktorý sa často sťažuje, môže túto negativitu šíriť ako vírus. Rozhodnutie nepodľahnúť hnevu a rozčuľovaniu je podľa Brooksovho výkladu aktívna forma vnútornej slobody.

Zdroj: Wikimedia Commons/Dshipleyray

5. Nechajte to tak: V nekonaní môže byť sila

Možno najprekvapivejšiu radu si Brooks nechal na koniec: neodpovedať na zlo zlom. Dalajláma sa v tomto inšpiroval tibetským mudrcom Milarepom, ktorý veril, že aj nereagovanie na ohováranie alebo urážku môže byť cnosťou.

„Láskavosť je aj znášanlivosť ohovárania,“ pripomína Brooks. V modernej dobe, keď ľudia často hľadajú dôvod na hádku, môže byť ignorovanie urážky revolučným činom. „Milarepa však ide ešte ďalej – naznačuje, že aj vtedy, keď je urážka skutočne mienená vážne, máme šancu urobiť svet o trochu lepším tým, že ju neprijmeme ako urážku a zachováme si vnútorný pokoj,“ vysvetľuje.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zaujímavosti