fbpx

Znepokojujúce detaily útoku Rusov na nemocnicu: V rakete boli súčiastky zo Západu

Reklama
Ukrajinský vojak nesie časť rakety po ruskom raketom útoku na detskú nemocnicu v ukrajinskej metropole Kyjev. Zdroj: TASR/AP Photo

Rusi v pondelok podnikli útok na detskú nemocnicu v Kyjeve raketou Ch-101, ktorá bola podľa odborníkov vyrobená aj zo západných súčiastok. Upozornil na to denník The Financial Times. Podľa neho to dokazuje, že Rusku sa darí efektívne obchádzať sankcie. Informuje CNN Prima News.

Ukrajina je stále v šoku po pondelkovom ruskom útoku, pri ktorom bola okrem iného zasiahnutá detská nemocnica, v ktorej sa liečili onkologickí pacienti. Tí museli po vzdušnom útoku sedieť na ulici. Moskva vinu za útok odmieta.

Denník Financial Times teraz prišiel s informáciou, že smrtiaca raketa Ch-101, ktorá na nemocnici dopadla, bola vyrobená aj zo západných súčiastok.

Podľa analýzy to znamená, že sa Rusku darí obchádzať západné sankcie a naďalej sa dostáva ku komponentom, ktoré sú kriticky dôležité pre chod vojnovej mašinérie.

V prípade rakety, ktorá zabíjala v Kyjeve, malo ísť hneď o 16 komponentov vo vnútri strely, ktoré mali západnú architektúru. Na západné súčiastky v rakete upozornil aj denník Pravda.

„Západné technológie im umožňujú vyrábať múdrejšie rakety, ich teroristické útoky potom prekonávajú našu protivzdušnú obranu,“ uviedla Olena Bilousová, vedúca výskumu sankcií v kyjevskom inštitúte KSE.

Odkiaľ sa diely vzali?

Rusko sa ku komponentom s najväčšou pravdepodobnosťou dostalo cez prostredníkov. Stopy vedú napríklad do Číny. Niektoré z elektronických súčiastok navyše v základe nemajú vojenský charakter a pre Moskvu tak môže byť jednoduchšie sa k nim dostať.

Ukrajinskí experti uviedli, že niektoré z komponentov boli staršieho dátumu výroby. Teoreticky ich mohli vyrobiť aj v Číne na základe západných plánov. Celkom mala raketa Ch-101 obsahovať viac ako 50 súčiastok z krajín z celého sveta.

Rusko vyrába takmer osemkrát viac striel Ch-101 ako pred začiatkom invázie. Je pritom stále závislé od dielov zo západných krajín, najmä z USA.

Rusko pri pondelkovom útoku na civilnú infraštruktúru po celej Ukrajine zabilo najmenej 43 ľudí a ďalších 190 ich zranilo. Útok na nemocnicu medzinárodné spoločenstvo odsúdilo. USA na summite NATO ohlásili novú vojenskú podporu pre Kyjev.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie