Pokiaľ sa v našom tele začnú diať zmeny, organizmus upozorní nenápadnými signálmi. Niektoré sú badateľné ihneď, nad inými mávneme rukou alebo im neprikladáme veľkú váhu. Odborníci napriek tomu vyzývajú ľudí, aby si všímali jedného príznaku v súvislosti so spánkovým režimom.
Dopriať si každú noc dostatok spánku môže byť náročné aj pri plnom zdraví. Odborníci vystríhajú pred opakovaním javu, ktorým je pravidelné príliš skoré prebúdzanie. Môže to byť príznakom zdravotného problému, informuje Express.
Príznak vážnejšieho zdravotného stavu
Skoré ranné zobudenie a hľadenie na hodiny nemusia tak znamenať náhodu. Nedávny prieskum, ktorý si objednala spoločnosť Simba zaoberajúca sa technológiami spánku, vykonaný na 2-tisíc dospelých, odhalil, že takmer tretina ľudí má problém takmer alebo každú noc zaspať.
Lisa Artisová, zástupkyňa generálneho riaditeľa charitatívnej organizácie Sleep Charity – charitatívneho partnera spoločnosti Simba – varuje, že tento bežný spánkový zvyk by mohol byť príznakom vážnejšieho zdravotného stavu.
„Príliš skoré prebúdzanie sa môže poukazovať na nedostatočnú alebo nadmernú aktivitu štítnej žľazy,“ vysvetlila Artisová.
Štítna žľaza je malá žľaza nachádzajúca sa v krku, ktorá produkuje hormóny štítnej žľazy, ktoré sú zodpovedné za pomoc pri kontrole metabolizmu, srdcovej frekvencie, telesnej teploty a hladiny energie. Podľa Britskej nadácie pre štítnu žľazu „ovplyvňuje dokonca aj to, ako myslíme a cítime“.
Nízka alebo nadmerná činnosť orgánu
Môže byť nedostatočne aktívna, čo vedie k hypotyreóze, alebo nadmerne aktívna, čo vedie k hypertyreóze. Oba stavy môžu výrazne ovplyvniť váš spánok.
Ak máte problém zaspať alebo udržať si spánok, príčinou je zvyčajne hypertyreóza – nadmerne aktívna štítna žľaza. Ak sa často cítite unavení, na vine je zvyčajne hypotyreóza – nedostatočne aktívna štítna žľaza.
Výskum zistil, že 18 % ľudí sa cíti unavených neustále. Hormóny štítnej žľazy hrajú kľúčovú úlohu pri udržiavaní cirkadiánneho rytmu, ktorý reguluje cyklus spánku a bdenia. Nesprávne hladiny hormónov môžu tento rytmus narušiť, čo vedie k skorému rannému budeniu.
„Kortizol hrá úlohu pri rannom prebúdzaní, ale ak je vaša štítna žľaza hyperaktívna, stresová reakcia sa môže stať nevyváženou, čo spôsobuje, že sa zobudíte príliš skoro a cítite sa nepokojne. Čo odlišuje skoré prebúdzanie od problémov so štítnou žľazou od občasných skorých ranných prebudení, je prítomnosť ďalších príznakov, ako je pretrvávajúca únava, nevysvetliteľné priberanie alebo chudnutie a pocit nadmerného chladu alebo prehriatia tela,“ ozrejmila Artisová.
Objednajte sa čo najskôr k lekárovi
Ďalej dodáva, že „medzi iné príznaky môžu patriť nepravidelná menštruácia, mozgová hmla, bolesti svalov, suchá pokožka a zmeny chuti do jedla. Príznaky štítnej žľazy sa zvyčajne vyvíjajú postupne a pomaly v priebehu času. Môžu byť ťažké ich identifikovať kvôli prekrývaniu sa s inými ochoreniami, „čo môže sťažiť ich diagnostiku“.
Ak máte podozrenie, že máte problémy so štítnou žľazou, je dôležité čo najskôr si objednať na vyšetrenie k svojmu všeobecnému lekárovi a nechať si urobiť krvný test. „Jednoduchý krvný test dokáže ľahko odhaliť problémy so štítnou žľazou. Pokiaľ sa u vás vyskytujú tieto príznaky, oplatí sa poradiť s lekárom, aby sa vylúčila nedostatočná alebo nadmerná aktivita štítnej žľazy,“ upozornila.
Problémy so štítnou žľazou sú liečiteľné, hoci malé zmeny životného štýlu môžu výrazne pomôcť pri zvládaní tohto stavu. Pravidelný a konzistentný spánkový režim, pravidelné cvičenie a konzumácia odporúčaných piatich porcií ovocia a zeleniny denne môžu pomôcť minimalizovať následky problémov so štítnou žľazou.
Dôležitý signál
Je dôležité všímať si akékoľvek zmeny vo vašom pocite. „Príliš skoré vstávanie a neschopnosť znova zaspať sa môže zdať ako malá nepríjemnosť, ale ak sa to deje pravidelne, môže to byť dôležitý signál, že sa deje niečo iné. Neignorujte tieto príznaky. Včasná diagnostika nedostatočnej alebo nadmernej aktivity štítnej žľazy je kľúčová. Keď vaša štítna žľaza neprodukuje dostatok hormónov, môže to tiež spomaliť spôsob, akým vaše telo spracováva tuky,“ dodáva.
Aké následky má nízka alebo naopak nadmerná produkcia štítnej žľazy? „Môže to viesť k vysokému cholesterolu a upchatým tepnám, čo zvyšuje riziko vážnych srdcových problémov, ako je angína pectoris alebo dokonca infarkt. Krvný test funkcie štítnej žľazy môže situáciu veľmi jednoducho objasniť,“ uzavrela Lisa Artisová.