Zobúdzate sa v noci v rovnaký čas? SPOZORNITE pri TÝCHTO signáloch tela a obráťte sa na lekára

noc-spánok-prebúdzanie-únava
Ilustračné foto. Zdroj: Freepik/cookie_studio, freepik
Reklama

Keď sa občas prebudíme počas noci, neprikladáme tomu príliš veľkú pozornosť a v spánku pokračujeme ďalej. Akékoľvek problémy so spánkom by sme však nemali brať na ľahkú váhu.

Keď sa občas prebudíme počas noci, neprikladáme tomu príliš veľkú váhu a v spánku pokračujeme ďalej. Ak sa však z toho stane pravidelná rutina, prerušenie spánkového režimu každú noc môže signalizovať vážnejší problém.

Škodlivosť z dlhodobého hľadiska

Expertka na spánok sa podelila s vysvetlením, prečo sa prebúdzame každú noc v rovnakú hodinu, prípadne v tradičnú 3. hodinu v noci.

Aj keď podľa neho ide o pomerne bežný jav, v niektorých prípadoch si to môže vyžadovať návštevu lekára, píše Express.

Údaje Národnej zdravotnej služby (NHS) uvádzajú, že priemerný dospelý človek potrebuje každú noc spať sedem až deväť hodín. Bez stáleho spánku môžeme byť nielen unavení a vyčerpaní počas dňa, ale z dlhodobého hľadiska to môže byť škodlivé aj pre vaše zdravie.

Akékoľvek problémy so spánkom by ste preto nemali brať na ľahkú váhu. Psychologička a expertka na spánok Alexa Kaneová vysvetlila: „V istom momente ste mohli mať dôvod na to, aby ste sa v konkrétnom čase zobudili, možno ako odpoveď na spánkové apnoe alebo plač dieťaťa. Vaše telo si na to mohlo zvyknúť.“

Ešte znepokojujúcejšia je skutočnosť, že pravidelné prebúdzanie sa môže opakovať, ak tento stav nezačneme riešiť. „Často vidíme, ako sa chronická nespavosť vyvíja u ľudí s neefektívnymi spánkovými rutinami – ako je vstávanie o 3:00 a zotrvanie v posteli celé hodiny, než sa im podarí opäť zaspať,“ poznamenala doktorka Kaneová.

„Takéto správanie vedie k asociácii, že posteľ neznamená spánok a posilňuje nespavosť,“ dodáva.

Odborníčka uviedla niektoré z bežných dôvodov, prečo sa môžete každú noc prebúdzať:

Výlety na toaletu

Kým spíte, telo neustále pracuje a rozkladá prijaté potraviny a tekutiny, ktoré ste počas dňa zjedli a vypili. V dôsledku toho je celkom bežné, že musíte v noci častejšie močiť.

Ak sa však nočné močenie stane príliš bežným, môže ísť o príznak noktúrie, ktorá sa odvíja napríklad od cukrovky alebo u mužov rakovinou prostaty.

Vaše prostredie

Nemusí sa to javiť ako dôležitý aspekt, ale vaše prostredie, v ktorom žijete alebo spíte, môže mať obrovský vplyv na váš spánok. Zvuky ako sirény sanitky alebo svetlá prechádzajúce cez závesy môžu narúšať váš spánok. Je oveľa pravdepodobnejšie, že sa to stane v skorých ranných hodinách, keď sa preberáte z fázy REM spánku.

Stres, úzkosť alebo depresia

Nielen naše telá nás môžu prebudiť. Clevelandská klinika varuje, že rušivé myšlienky by nás mohli „otriasť“ o tretej ráno. „Vo závažnejších prípadoch niektorí ľudia dokonca zažijú spánkovú paralýzu,“ hovorí.

Úzkosť a depresia môžu viesť k zlému spánku. Doktorka Kaneová dodáva, že „ak sa zobudíte a začnete pociťovať obavy, úzkosť alebo frustráciu, pravdepodobne ste aktivovali svoj nervový systém, takzvaný systém „bojuj alebo uteč“.

„Keď k tomu dôjde, váš mozog sa prepne z režimu spánku do režimu bdenia. Vaša myseľ môže začať naplno fungovať a srdcová frekvencia a krvný tlak sa môžu zvýšiť. To sťažuje návrat do spánku.“

Ak sa podobné situácie budú opakovať a pokračovať, môže to viesť k nespavosti a poruche spánku. Ako však zistíme, či sú neskoré nočné prebúdzania spojené s konkrétnou poruchou spánku?

Ak trpíte nespavosťou, môžete pociťovať príznaky ako:

  • Ťažko zaspávate
  • Budíte sa niekoľkokrát počas noci
  • V noci iba ležíte a nedokážete spať
  • Prebudíte sa skoro a nedokážete opäť zaspať
  • Po prebudení sa stále cítite unavení
  • Počas dňa je pre vás ťažké si zdriemnuť, aj keď ste unavení
  • Počas dňa pociťujete neustály dojem únavy a podráždenia
  • Počas dňa je pre vás ťažké sústrediť sa, pretože ste unavení

sympathetic nervous system

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zdravie