Zomrel druhý človek s transplantovaným prasacím srdcom

Na archívnej snímke zo septembra 2023 Lawrence Faucette, 58-ročný veterán námorníctva, sedí vedľa svojej manželky Ann pred transplantáciou srdca prasaťa v nemocnici v americkom meste Baltimore. V pondelok 30. októbra 2023 po takmer šiestich týždňoch po transplantácii zomrel druhý človek s geneticky modifikovaným prasacím srdcom. V utorok to oznámili jeho ošetrujúci lekári. Armádny veterán Lawrence Faucette (58) mal smrteľné ochorenie srdca a pre ďalšie zdravotné problémy bol vylúčený zo zoznamu príjemcov ľudských orgánov. Geneticky modifikované prasacie srdce mu transplantovali 20. septembra. Zdroj: FOTO TASR/AP
Reklama

V pondelok po takmer šiestich týždňoch po transplantácii zomrel druhý človek s geneticky modifikovaným prasacím srdcom. V utorok to oznámili jeho ošetrujúci lekári. TASR informuje podľa správy agentúry AP.

Armádny veterán Lawrence Faucette (58) mal smrteľné ochorenie srdca a pre ďalšie zdravotné problémy bol vylúčený zo zoznamu príjemcov ľudských orgánov. Geneticky modifikované prasacie srdce mu transplantovali 20. septembra.

Lekárska fakulta Marylandskej univerzity vyhlásila, že prvý mesiac po transplantácii srdce pôsobilo zdravo, Faucettovo telo však neskôr orgán začalo odmietať.

V Marylande minulý rok po prvýkrát v histórii transplantovali srdce geneticky modifikovaného prasaťa Davidovi Bennettovi, ktorý žil ešte dva mesiace po transplantácii. Presná príčina jeho smrti nie je jasná, jednou z možností mohol byť prasací vírus ukrytý v srdci. Na základe poznatkov po Bennetovej transplantácii lekári upravili postup pri Faucettovej transplantácii.

Primár kardiologickej xenotransplantácie doktor Muhammad Mohiuddin vyhlásil, že jeho tím bude Faucettove srdce analyzovať počas ďalšieho výskumu. Pojem „xenotransplantácia“ označuje transplantáciu orgánov iných živočíšnych druhov. V minulosti ich ľudské telo okamžite odmietlo, vedci ich teraz pomocou genetických zmien dokážu čo najviac pripodobniť ľudským orgánom a pacientom tak predĺžiť život.

Rozvoj xenotransplantácií podnietil dlhodobý nedostatok vhodných ľudských orgánov. Iba v Spojených štátoch čaká na transplantáciu viac než 100.000 pacientov, pričom ide najmä o obličky.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia