fbpx

Zomrel emeritný košický arcibiskup Alojz Tkáč

Reklama
TA SR-607043/3- Mons. Alojz Tkáè, arcibiskup Košickej arcidiecézy, nosite¾ diamantovej Janského plakety a striebornej medaily Henryho Dunanta prebral pamätnú medailu osemdesiat rokov Èerveného kríža na Slovensku od prezidenta SÈK PhDr. Milana Krucaya, CSc. v Košiciach Foto: TA SR - Milan Kapusta, Košice, 3.3.1999
Zdroj foto: TASR

Vo veku 89 rokov zomrel emeritný košický arcibiskup Alojz Tkáč. Pre TASR to potvrdil hovorca Košickej arcidiecézy Jaroslav Fabian. Tkáč sa narodil 2. marca 1934 v Ohradzanoch v okrese Humenné. Po maturite študoval v Bratislave, kde 25. júna 1961 prijal z rúk biskupa Ambróza Lazíka kňazskú vysviacku.

„V rokoch 1961 – 1963 pôsobil ako kaplán v Zborove. Po absolvovaní dvojročnej základnej vojenskej služby pôsobil od roku 1964 do 1975 ako archivár na Biskupskom úrade v Košiciach,“ uvádza Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska (TK KBS) na svojej webovej stránke.

Tkáč bol za komunizmu prenasledovaný. V roku 1975 mu bol odobratý štátny súhlas na vykonávanie kňazského povolania a až do roku 1983 pracoval ako vodič električky a lesný robotník. Následne bol správcom farnosti Červenica.

Biskupskú vysviacku mal v marci 1990 v Košiciach. Za košického arcibiskupa-metropolitu bol vymenovaný o päť rokov neskôr. „Pálium mu odovzdal dnes už svätý Ján Pavol II.“, dodáva TK KBS. Tkáč bol emeritným biskupom od roku 2010.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie