fbpx

Zostali sme bez pozvánky. Francúzsko nezavolalo našich ministrov na telekonferenciu o Ukrajine

Reklama
Slovenský premiér Robert Fico (vpravo), ktorého víta francúzsky prezident Emmanuel Macron pred Elyzejským palácom v Paríži v pondelok 26. februára 2024. Francúzsky prezident Emmanuel Macron hostil medzinárodnú konferenciu na podporu Ukrajiny. Pozvaní boli európski lídri a ministri. Slovensko zastupoval predseda vlády Robert Fico. Zdroj: TASR/AP

Francúzsko vo štvrtok 7. marca zorganizovalo telekonferenciu ministrov zahraničných vecí a obrany európskych krajín o Ukrajine. Okrem Slovenska na ňu nezavolalo ani Maďarsko. S informáciou prišiel dennikn.sk.

„Francúzi sa poučili,“ uvádza portál dennikn.sk v súvislosti s neúčasťou slovenských zástupcov. Informáciu potvrdili denníku dva zdroje. Ministerstvo obrany neodpovedalo na otázky, či dostalo pozvánku na telekonferenciu organizovanú Francúzmi a ani na to, čo má byť témou rozhovorov.

Premiér Robert Fico (Smer-SD) pred stretnutím vyhlásil, že sa tam má diskutovať aj o tom, že niektoré krajiny Európskej únie zvažujú, že pošlú na Ukrajinu svojich vojakov. Práve tieto výroky sa napokon stali hlavnou témou samitu.

Francúzska stanica TF1 uviedla, že na telekonferencii sa zúčastnili zástupcovia 28 krajín vrátane Ukrajiny a USA. Podľa francúzskej diplomacie panoval kolektívny pocit naliehavosti vzhľadom na to, že musia Ukrajine pomáhať viac.

Robert Fico na stretnutí európskych lídrov v Paríži z konca februára potvrdil postoj slovenskej vlády, že nikdy nebudú súhlasiť s vyslaním slovenských vojakov do vojny na Ukrajine, informuje sme.sk.

„Ako sme dnes ráno v Bratislave na viacerých zasadnutiach predpokladali, v Paríži bola čisto bojová atmosféra podporujúca vojnu. Nepadlo ani slovo o mieri, čo ma osobne veľmi mrzí,“ citoval vtedy Fica tlačový a informačný odbor Úradu vlády.

Vo svojom vystúpení zopakoval základné pozície vlády. „Naša vláda je mierovo orientovaná, naša vláda odmieta pokračovanie vojny, nebudeme posielať zbrane na Ukrajinu, orientujeme sa len na civilné projekty, a čo je najpodstatnejšie, je zhoda vo vládnej koalícii, že nikdy nebudeme súhlasiť s tým, aby slovenský vojak išiel na Ukrajinu do tejto vojny,“ uviedol.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie