fbpx

Zostaňte v bezpečí aj v online svete: Ako rozpoznať podvody na internete?

Ilustračný obrázok. Zdroj: Pixabay.com

Naučte sa, ako identifikovať a vyhnúť sa podvodným brigádam, investíciám a internetovým obchodom. Získajte praktické tipy na ochranu svojich financií v online prostredí, radí SITA.

Digitálne hrozby sú dnes neodmysliteľnou súčasťou online sféry. Podvodníci neustále vymýšľajú nové stratégie, ako zneužiť dôveru ľudí a získať prístup k ich financiám. Na ochranu pred týmito hrozbami nemusíte mať superschopnosti; stačí využívať moderné bezpečnostné nástroje a vedieť, na čo si dávať pozor.

 

Podvodné brigády: Rýchle peniaze za vysokú cenu

S nádejou na rýchly zárobok sa čoraz viac ľudí stáva obeťami podvodných pracovných ponúk. Brigády, ktoré sľubujú vysoké výnosy pri minimálnom úsilí, často skrývajú podvodné praktiky. Ide o relatívne nový typ podvodu, ktorý nezahŕňa len nevyplatené mzdy, ale mnohí podvodníci využívajú údaje uchádzačov na krádež identity alebo iné nezákonné činnosti. Ako upozorňuje kybernetický expert Tomáš Mika z mBank: „Podvodné brigády sú často sofistikovane navrhnuté a zamerané na ľudí, ktorí hľadajú rýchly príjem.

Ako identifikovať podvodné brigády?

Prvým varovným signálom je určite to, že vám zamestnávateľ sľubuje neprimerané odmeny za vykonanú prácu – napríklad desiatky eur za lajkovanie niekoľkých videí. Ďalším krokom môže byť požiadavka na investíciu, aby ste sa dostali k vyšším ziskom. Prípadne vás „povýšia“ a vy budete posielať ľuďom výplaty za lajkovanie. V prvom prípade už svoju investíciu nikdy neuvidíte, v druhom prípade sa dokonca dopúšťate trestnej činnosti prania špinavých peňazí a môžete čeliť trestnému stíhaniu.

 

Podvodné brigády vám tak môžu spôsobiť vážne problémy. Okrem finančných strát môžete byť zneužití na pranie špinavých peňazí alebo iné nezákonné aktivity, čo môže mať právne následky. „Vždy si overte, či firma existuje, či má reálne sídlo a či sú o nej dostupné recenzie alebo informácie od iných zamestnancov,“ radí. A čo robiť, ak vám na účet prišli neznáme peniaze? „Dôrazne odporúčame neprevádzať ich na iné účty. Túto situáciu nahláste svojej banke a Polícii Slovenskej republiky alebo administrátorovi sociálnej siete,“ dodáva Mika.

Podvodné investície: Sľuby o rýchlom zisku môžu byť pascou

V posledných rokoch sa digitálny priestor zaplnil množstvom ponúk na investície, ktoré často sľubujú nereálne výnosy v veľmi krátkom čase. Tieto podvody využívajú aktuálne trendy – kryptomeny, nehnuteľnosti alebo akciové trhy – a podvodníci vytvárajú profesionálne vyzerajúce webové stránky a falošné platformy, ktoré majú nalákať naivných investorov.

 

Podvodníci tiež používajú fotografie a videá generované pomocou umelej inteligencie. Investíciu vám tak pokojne môže odporučiť investičný magnát, politik alebo známa osobnosť. Podvodníci tým dodávajú svojim ponukám na dôveryhodnosti – ľudia majú tendenciu dôverovať autoritám a známym tváram.

Ako rozpoznať podvodné investície?

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie