fbpx

Zrútenú časť mosta v Drážďanoch plánujú strhnúť, trosky nestihnú včas odstrániť

V centre Drážďan došlo v stredu v skorých ranných hodinách k zrúteniu časti mosta. Kolaps si vyžiada dlhodobé obmedzenie dopravy. Foto: X/@ArthurM40330824, @DrLuetke

V stredu v skorých ranných hodinách sa zrútila časť mostu v Drážďanoch. Pád si vyžiadal obmedzenie kľúčovej dopravy. Technici teraz rozhodli o osude mosta.

Technici počas noci zaistili zrútenú konštrukciu mosta Carolabrücke v Drážďanoch, čím zabránili ďalšiemu zrúteniu jeho častí. Podľa hovorkyne saskej metropoly sa stav mosta nezmenil a konštrukcia sa už ďalej neprepadá.

Časť mosta však bude nutné kontrolovane strhnúť. Odstránenie trosiek z Labe pred možnou víkendovou povodní je podľa hasičov nereálne, informuje iDnes.cz.

Spolupracovníci štátnej agentúry pre civilnú ochranu a mimoriadne udalosti (THW) a zamestnanci špecializovanej firmy zaistili časť mosta na strane drážďanského Nového mesta, v utorok sa zrútila časť na staromestskej strane.

Dopravnú stavbu podľa hovorcu drážďanskej pobočky THW Marka Broscheita technici posilnili tridsaťtonovou konštrukciou z dreva a kovu, aby tak zabránili skĺznutiu ďalšej časti z piliera.

Práce na zaistení mosta budú pokračovať aj štvrtok dopoludnia. Stredajšia udalosť spôsobila veľké problémy v doprave, obmedzenie sa dotklo áut, električiek, cyklistov, chodcov i lodí na Labe.

Nikto neutrpel zranenia, udalosť ale vyvolala debatu o stave mostov v celom Nemecku. Podľa webu Sächsische Zeitung sa štvrtok na alternatívnych trasách – mostoch Albertbrücke a Marienbrücke – tvorili kolóny.

Drážďanský most prechádzal rozsiahlou rekonštrukciou, opravená už bola časť pre automobilovú dopravu. Na časť s električkovými koľajami, ktorá sa zrútila, mala podľa Sächsische Zeitung prísť rad až na začiatku budúceho roka. Príčina pádu mosta zatiaľ nie je jasná, polícia ale nepredpokladá cudzie zavinenie. Odborníci sa domnievajú, že k pádu mosta mohla výrazne prispieť korózia.

Stredajšie zrútenie Carolabrücke vyvolalo v Nemecku debatu o stave mostov v krajine. Podobne tomu bolo aj v Česku po zrútení Trójskej lávky na začiatku decembra 2017, pri ktorom utrpeli zranení štyria ľudia, z toho dvaja ťažká.

Podľa odborníka na mostné konštrukcie Martina Mertensa možno povedať, že pri veľkých nemeckých mostoch sú „problémovými pacientmi“ všetky postavené pred rokom 1980.

Kvôli stavebnému boomu po druhej svetovej vojne je v tejto kategórii pritom väčšina nemeckých veľkých mostov. „Drážďany jasne ukázali: Je päť minút po dvanástej,“ povedal profesor vysokej školy v Bochumi mediálnej skupine RND.

Nemecký zväz miest a obcí vyzval vládu, aby začala „investičnú ofenzívu“ namierenú na zlepšenie nemeckej dopravnej infraštruktúry vrátane mostov. Podľa ministra dopravy Volkera Wissinga je v rozpočte na budúci rok, ktorý sa teraz prejednáva v Spolkovom sneme, viac ako deväť miliárd eur (226 miliárd Sk) na investície do diaľnic a mostov.

Zároveň ale upozornil, že mnoho mostov – vrátane drážďanského Carolabrücke – patrí obciam, a nemožno tak pri ich sanácii počítať s peniazmi zo štátneho rozpočtu.

Pozornosť sa k mostu teraz upína aj v súvislosti s hroziacimi povodňami, pri ktorých by mohla zrútená konštrukcia predstavovať hrádzu a spôsobiť zaplavenie drážďanského historického centra.

V Sasku má pršať od piatku do pondelka, zatiaľ nie je ale jasné, ako výdatne. Podľa aktuálnej predpovede Nemeckej meteorologickej služby (DWD) by mohlo napršať medzi 20 a 70 litrami na meter štvorcový.

Väčšie obavy majú nemeckí meteorológovia zo zrážok v Česku, odkiaľ Labe do Drážďan tečie. Varovanie pred povodňami pre saskú metropolu ale zatiaľ DWD nevydala.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie